Det är mycket svårt att avgöra hur bra det fungerar utan att ha testat på plats med operatören man tänker använda först (...eller i alla fall med ett visst nät).
Chili använder väl
Tre:s nät tror jag, så du kommer ju använda ett annat nät med
Telenor. Hur bra det kommer fungera är ju däremot svårt att svara på i förhand som sagt, särskilt i miljöer där det är mycket människor på liten yta och exempelvis många höga byggnader i närheten.
5G-anslutningen kommer inte påverkas av att du använder WiFi på routern, utan det är två helt separata och av varandra oberoende nätverk.
Placeringen är väldigt viktig, så testa olika fönster och se var du får bäst mottagning med routern. Om du loggar in på routern med hjälp av appen som brukar höra till kan du se hur stark mottagningen är och om den ansluter på 5G-bandet.
Du kan använda Speedtest eller Cloudflare för att testa anslutningen, se till att kika på ping/latens också, och inte bara bandbredden. En riktigt bra ping med 5G är runt 10-15ms och medel är väl runt 20-30 ms:
Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
Internet Speed Test - Measure Network Performance | CloudflareClick to expand...