Precis införskaffat en Lenovo Duet Chromebook för att se vad den har att erbjuda. Har en bild av att Chrome OS tablets kan komma att ersätta Android plattor på sikt, fast intrycket än så länge är att Chrome OS är i ganska tidigt stadium. Nu till min fråga, I menyer och sånt är det en skarp klassisk ljus färg, finns det ingen möjlighet att ändra till ett mörkt tema genomgående?
Det är på väg, men det finns ingen knapp för det ännu. Du kan dock aktivera följande två flaggor i Chrome, för att manuellt aktivera dark mode. Dels för Chrome och dels för OS:et. Du matar bara in dem i adressfältet i Chrome: chrome://flags/#enable-force-dark chrome://flags/#enable-webui-dark-mode
Aha, man blev tvungen att byta till utvecklar-utgåvan för att få fram alternativen. Det funkar, men force-flaggan är dock oberoende av om man har mörkt tema aktiverat eller inte, och man vill inte alltid ha svarta webbsidor,så jag satte den till default igen. En bit på väg, men inte helt optimalt än.