MP3 kvalite?

Diskussion i 'Blade' startad av Cronnix, 2 dec 2010.

  1. Cronnix

    Cronnix Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 nov 2010
    Inlägg:
    45
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Hej, skulle någon som testat mp3 spelare på Blade kunna ge lite feedback? Hur är ljud kvalité, "ok" eller ganska bra? Funderar om den kan ersätta min Ireaver, eftersom jag orkar inte bära två apparat med mig ^^
     
  2. inza

    inza Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 nov 2010
    Inlägg:
    1 034
    Mottagna gillanden:
    56

    MINA ENHETER

    Undrar också detta, men jag tror inte den klarar av att spöa din iRiver ^^
    Jag har en Nokia 5800 och den har enligt mig grym ljudkvalitet för att vara mobil så vill helst inte ha sunkigt ljud.
     
  3. Failemon

    Failemon Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    30 jul 2010
    Inlägg:
    63
    Mottagna gillanden:
    7

    MINA ENHETER

    Tja... Jag tycker ljudet är väldigt bra, sen är jag ingen riktig kännare heller mer än att jag hör skillnad på hörlurar som följer med en telefon och "riktiga" även om dom bara kostar 2-300:-

    Har modellen från Orange med lurar av märket Fischer och har lyssnat på dels lite musik, P3 dokumentärer och diverse xvid-filmer utan att tycka det är dåligt. Dock har jag lagt märke till ett visst bakgrundssurr om dom är inkopplade och inget spelas, men det är inget jag tänkt på när jag lyssnar på något så antingen dränks det eller försvinner när man matar ut något. Testade just The Darkness - Love is only a feeling och jag tyckte det lät som det ska - bas, diskant och röst är klockrent. Även matat ut det till bilen via 3.5-pluggen utan anmärkning.

    En sak jag läste en del kritik om var att folk upplevde volymen som något låg, även på högsta. Efter att ha testat själv skulle jag snarare säga att om man måste köra på högsta så har man nog andra problem (eller kommer att få) med sin hörsel...
     
  4. inza

    inza Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    24 nov 2010
    Inlägg:
    1 034
    Mottagna gillanden:
    56

    MINA ENHETER

    Det beror på dina hörlurar också. Små pluggar ger högre volym på samma volym inställning än väldigt stora högpresterande lurar.
     
  5. berka

    berka Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 nov 2010
    Inlägg:
    156
    Mottagna gillanden:
    2

    MINA ENHETER

    Jag kör med koss porta pro, kanske har hög känslighet, men det är helt klart bra volym i dem :>
     
  6. tekken

    tekken Senior Droid Medlem

    Blev medlem:
    4 okt 2010
    Inlägg:
    1 869
    Mottagna gillanden:
    249
    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Pixel 3 XL

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Vimla
    Telefon:
    Pixel 3 XL
    Koss Porta Pro har bra volym i sina hörlurar, har också likadana. Tur man har ett par såna om man skaffar sig en Blade.
     
  7. bagatov

    bagatov Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 okt 2010
    Inlägg:
    31
    Mottagna gillanden:
    5

    MINA ENHETER

    Jag har ganska låg volym med rätt bra hörlurar, det är helt ok, men kunde va betydligt högre - jag tror att det måste variera stort mellan telefonerna, antagligen baksidan med en telefon för strax över tusen. Vissa påstår ju exempelvis att på högsta känns det som trumhinnorna exploderar och andra hör typ allt som händer omkring dem.

    Jag provade en audioboost-fix från Fibblesans som finns på modaco och det hjältpe inte alls, medan andra påstår att fixen fungerar. Så vem vet. Jag tycker ljudet är ok, men högt det är det inte.