Tips: Multitasking

Diskussion i 'One X - Allmänt' startad av Phpanos, 23 jul 2012.

  1. Phpanos

    Phpanos Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    11 nov 2010
    Inlägg:
    456
    Mottagna gillanden:
    61
    Telefon:
    Nexus 6P

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Nexus 6P
    Hej allihopa!

    Som kanske de flesta vet så är HTCs minneshantering lite för aggressiv och prioriterar själva gränsnittet lite mer, vilket resulterar i att multitasking inte är så bra som det borde vara.

    Jag har kollat runt en del samt sökt här på one X forumet för att se ifall det fanns något snack om det, men har inte hittat något. Så jag tänkte tipsa om ett script från XDA som gör att recent app (multitaskfunktionen) fungerar lite som man förväntar sig. Dvs att när du har t ex 3-5 appar öppna och växlar mellan dessa, så ska inte appen/sidan laddas om.

    Detta kräver alltså ROOT.

    Här är länken till tråden:
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1669074

    Allt du behöver göra är att stoppa in en av dessa multitask textfilerna i /etc/init.d och starta om telefonen så ska det funka. (Du måste ta bort filändelsen på filen).

    Det finns alltså 4 olika typer av filer som är olika inställda beroende på hur mycket minne man vill frigöra för appar, dessa hittar du längst ner i första posten som attachments.

    Om någon vet om en bättre lösning så är det bara att hojta till. Jag googlade fram den här lösningen pga att jag var trött på hur det hanterades i stock rom.

    Kan tillägga att jag kör ARHD 7.** ROM.

    Hoppas någon får nytta av detta :P
     
    Sreppling gillar detta.
  2. Sreppling

    Sreppling Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    7 aug 2011
    Inlägg:
    244
    Mottagna gillanden:
    19
    Operatör:
    Telenor
    Telefon:
    Samsung Galaxy S7

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Telenor
    Telefon:
    Samsung Galaxy S7
    Vilket av scripten kör du och hur stor skillnad blir det? Väger lite mellan standard och xtreme-versionen :)
     
  3. Phpanos

    Phpanos Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    11 nov 2010
    Inlägg:
    456
    Mottagna gillanden:
    61
    Telefon:
    Nexus 6P

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Nexus 6P
    Just nu kör jag på standard, men funderar på att testa extreme eller extreme-extra. Har inte testat för fullt ännu, men det är en klar förbättring iallafall!

    Det schyssta är att det är så enkelt att byta ut, det handlar bara om att byta ut den filen och typ reboota telefonen så är det klart :D

    Hinner inte testa extreme/extreme-extra nu men får se om jag hinner det ikväll. Berätta gärna hur du upplever dessa scripts :D