Får en ny G5a i dagarna pga ett försäkringsärende. Kvinnan som ringde sa att jag får den nya(årets, som hon uttryckte sig) med uppdaterad processor. Googlat men inte hittat nåt om att de ska va nån uppdaterad processor. Nån som sitter inne på info? Hoppas de förbättrar den vidriga batteritiden iaf..
"Årets" är LG G6. Den erbjuder en snäppet vassare och mer energieffektiv plattform. Snapdragon 821 kontra 820 i G5. Om du får LG G6 bör du vara lycklig, den erbjuder en kraftigt förbättrad batteritid gentemot G5.
G6 är definitivt bättre än G5 som @Gustav Karlsson säger, så det blir en riktigt fin uppgradering. Kameran är bättre med, vidvinkelkameran lämnar mindre distorsion/mindre fish eye-effekt, vilket gör den mer användbar.
Ja den tanken har juh slagit mig men jag Tror inte det var det hon menade. Har dock googlat febrilt och hittar inget att dom ska ha ändrat priccesorn på nytillverkade G5or. Men man får väl hoppas så är fallet Enda jag hittat ang processor n är att i vissa delar av världen är den 820in underklockad. Och sen finns de en variant med 652 också, men de är juh ingen uppgradering nåt av de för tror båda bara hade 3GB ram också. Blir spännande o se vad som dyker upp. Vore dock märkligt att dom skickar en G6a när G5an finns i lager än..
Var inte G6an som dök upp som jag trodde. Utan en G5 SE, alltså med snapdragon 652. Fick lite krig i blicken o tänkte att den här skickar jag tillbak OMG. Men jag startade den o gjorde ett drain test inatt(min gamla tog typ 2% i timmen sen den var ny, även när den låg still på natten). Den här har inte tagit 1 enda procent på 9timmar. Så kanske behåller den, är ingen gameare eller så det är skitsamma. Men försäkringen ska sägas upp direkt i protest.
Aha! Jag hade helt glömt bort att LG G5 SE existerade, men rätt skall väl ändå vara rätt här tänker man. Du bör ha fått en produkt med motsvarande eller bättre specifikationer än din tidigare produkt, inte en som är sämre. Här är en jämförelse mellan G5 SE och G5: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=3911548,3550466
Nä det jag tänker. Prioriterar batteritid över jätteprestanda, och 652 är nog för mig. Kameran är samma. Ja så är det. Men jag orkar inte. Ska säga upp försäkringen och även meddela mitt missnöje. Sen kan jag varna övriga för Elgigantens försäkring(moderna försäkringar). Dessutom sa hon uttryckligen att jag skulle få årets modell,med uppdaterad processor. G5 SE släpptes också 2016. Och processorn är en nedgradering. Så dom kan fara o dra sig. Nu är den ändå bättre, mest troligt, än den gamla för den var världelös, fick ladda på jobbet, den sluuuukade batteri.
11% har den tagit efter ca 27timmar. Legat still i väskan, alwaysondisplay av alltså, legat rättvänd(alwayson på) ca 6 av dom timmarna. Samt lite småpillande och installerande av appar på wifi utan simkort. Tror snapdragon652 är rätt strömsnål rackare! Dock hade 820 i G5an nåt allvarligt fel, inte alla verkar de som, men många.
Nu har min G5 gjort precis som min G4 gjorde, den la bara plötsligt av o loppar bara... Jag kmr till LG loggan o sedan händer inget mer. Jag har lämnat in den nu på media mark. De händer nästan precis 1 år efter inköp, precis som med G4.