MIn telefon går inte längre att starta, vibrerar endast vid power on och skärmen är släckt, Har 2.2 jap jellyfish, kommer inte in i recovery mode heller någon som har något tips?
Låter inget vidare. Gjorde du något speciellt när det hände? Flashade du tex om recoveryn eller blev den bara så helt plötsligt?
Gjorde inget speciellt alls, larmet gick på morgonen och valde snooze. Verkar vara något med batteriet då den fungerar en kortstund om jag kopplar in den i datorn men inte om jag har den i el-uttaget. 1% batteri och laddas inte verkar det som.
NEJ! Absolut inte. Om det är problem med strömförsörjningen så är en TPT det sista man skall ge sig på. Bryts strömmen i fel ögonblick med en TPT kan man nog slänga telefonen sedan. Försök få tag i någon annan med en likadan telefon och kolla om batteriet är OK eller inte.
Ungefär så funkar det om man försöker köra helt utan batteri med bara laddkabel. Jag tror att allt du behöver är ett nytt batteri.
Den laddar inte telefonen om den är igång, men kopplar jag in den i datorn så laddas telefonen sålänge som den är avslagen. Men påslagen så stannar den på 10% som jag laddade den till men laddas inget extra.(Den sjunker inte i batterinivå heller alltså) Vart kan man hitta ett nytt batteri?
Liknande gjorde min också efter jag lagt in JJ9. Den höll sig på en viss procent hur länge laddaren än satt i. Var tvungen att stänga av telefonen och stoppa i laddaren sen starta den igen, då började den ladda. Fast det problemet har försvunnit nu, eller den kan stå ganska länge på en viss procent men den tickar alltid vidare till sist. Tar extra lång tid om jag precis använt telefonen, som om den inte vill ladda när telefonen är för varm!?
har du wipeat din batteri status efter rom bytet?? kanske en god ide´så att rommen kan läsa av ditt battri bättre..tog mig typ 3laddningar inna den blev bra i status..