SonyEricsson i Brasilien påstår att 2.3 kommer till X10 i höst enligt http://www.reclameaqui.com.br/10319...o-com-os-consumidores-xperia-x10-nunca-compr/, google translated: http://translate.google.com/transla...o-com-os-consumidores-xperia-x10-nunca-compr/. Knappast troligt men ändå.
SE själv har ju sagt att varken X10/mini/pro och X8 kommer att få Froyo, men enligt artikeln så ska SE skippa Froyo och köra Gingerbread och det vore ju den optimala lösningen, men jag skulle gärna vilja se SE i andra länder bekräfta detta.
Känns som om dom ska släppa det i höst lite fail. Varför ska dom ta ett år för att optimera operativsystemet? Skulle nog med största sannolikhet säga att den artikel är fejk. Tyvärr
Men bara de fakto att de säger oktober känns ju som rena svamlet. Eller är våra X10'r så svåra att uppgradera att det tar ett halvår varje gång? Kan det vara så att SE måste skriva om hela kärnan i Android för att det ska lira med våran låsta bootloader?
SE har ju sagt att det inte ska komma några fler uppdateringar gällande Android-versionen i X10-serien och att man tagit lärdom av detta och går all in på Arc & co. Och 2.3, till hösten, lovat av nån brasse-blaska? Näää näää nää!
Nja... Rickard S./SE har faktiskt endast sagt att det inte finns några planer på att uppdatera androidversionen. Precis som skickliga politiker. Men, tyvärr tror jag inte på någon versionsuppdatering alls.
Ryssland säger så. Spanien säger si. Japan säger dattan. Brasilien säger dittan. Nej, tror inte på't. Sverige vet bäst :-D Sent from my X10i using Tapatalk
Självklart kommer 2.3 på x10:an i November 2011. Först vill sonyericsson få ut Arc och få den att sälja bra, sedan kommer 2.3 till äldre android mobiler. "Att det inte finns några planer på att uppdatera androidversionen" är det som gäller idag, imorgon kan planerna ändras....
*Lol* självklart kommer Android 2.3 till X10i, i början av 2038 har jag hört rykten om, det kommer från Engadget som i sin tur luskat ut källinformationen från en källa i Kina som i sin tur har hämtat det från någon rysk spion.
Det jag inte förstår är varför vi inte får 2.3 om dom ändå skriver den till arc. Är det så stor skillnad på mobilerna? Tycker ju inte att det bör vara så svårt att slänga in det i x10 om det ändå finns till arc (men jag har absolut ingen aning om hur det där fungerar).
Det är inte vidare svårt eller tidskrävande. Jag är rätt övertygad om att dom vill tjäna mer pengar helt enkelt.
Det skulle dom ju kunna om dom även kan fortsätta sälja x10 med samma version. Ingen lär ju köpa den längre annars! Synd, för hårdvaran är ju helt okej.
Såsom jag har uppfattat det hela så är SE väldigt tydliga med X10an INTE kommer att uppgraderas till 2.2. De har även sagt att de inte kommer att använda 2.2 i de nya telefonerna utan kommer direkt att gå på 2.3. Att Brasilien säger att X10an kommer att få 2.3 stämmer med att X10 inte kommer att få 2.2. Sedan verkar det inte vara så stor skillnad mellan X10 och Arc vad gäller minne och processor. Annan skärm och DualTouch. Nån på XDA kommer säkert att porta Arc 2.3 till X10an relativt snabbt.
Och nu dementerat: http://vidamovelblog.com/2011/02/familia-xperia-x10-nao-recebera-mais-nenhum-atualizacao.html
ganska stor skillnad mellan processorna, helt annan plattform så det är nog rätt mycket jobb att porta.