Hej!
Jag har hittat en lösning som definitivt ska lösa alla problem med täckningen som folk har med 3G, data och radio drops.
Google har rekommenderade bootloaders och radios för olika versioner av android:
Källa:
http://source.android.com/source/building-devices.html
Galaxy Nexus (GSM/HSPA+):
Android Version Preferred Bootloader Preferred Radio Also possible
4.0.1 (ITL41D) PRIMEKJ10 I9250XXKK1
4.0.2 (ICL53F) PRIMEKK15 I9250XXKK6 All previous versions
4.0.3 (IML74K) PRIMEKL01 I9250XXKK6 All previous versions
Detta betyder att om man kör en 4.0.3 rom så ska man om man vill vara på den säkra sidan med täckningen ha den rekommenderade bootloadern PRIMEKL01 tillsammans med radion XXKK6. Tror att XXKL1 radion ska fungera bra också, men XXKK6 fungerar grymt för mig med PRIMEKL01 bootloadern.
DOWNLOADS:
-----------------------------------------------------------------------------------
4.0.2 PRIMEKK15 kan hämtas från denna xda-posten:
http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20341939&postcount=1
4.0.3 PRIMEKL01 kan hämtas från denna xda-posten:
http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21297528&postcount=1
Radion XXKK6 kan hämtas här (flashas genom CWM):
http://nexfiles.kjonigsen.net/radios/cwm-radio-i9250-xxkk6.zip
-----------------------------------------------------------------------------------
Installation av bootloaders:
-----------------------------------------------------------------------------------
Om ni vill installera bootloadern PRIMEKK15 så får ni följa instruktionerna på xda i nedladdningslänken ovan.
Eftersom att jag tror att de flesta här vill använda en 4.0.3 rom idag så beskriver jag här hur man
installerar PRIMEKL01 bootloadern:
OBS! Detta fungerar enbart med Windows!
1. Se till så att du har drivers installerade för fastboot läge på din dator. Detta borde du ha om du har låst upp din bootloader och rootat. Annars kan du hitta guide för detta i Wug's Root Toolkit tråd som jag har länkat i min signatur nedan.
2. Stäng av din GN och dra ut batteriet och sätt in det igen. Håll inne Volym plus och minus samtidigt som du trycker på powerknappen. Då startas mobilen upp i fastboot läge (en grön androidgubbe visas och lite text nere till vänster). Där kan du även se vilken bootloader du har för tillfället.
3. Koppla in mobilen med USB till datorn. Nu borde Windows känna igen att den är ansluten till en android enhet.
4. Packa upp zip-filen med PRIMEKL01 som du laddat ner från xda.
5. Kör filen flash-windows.bat
6. Nu ska telefonen starta om fastboot och ha PRIMEKL01 som angiven bootloader i texten nere till vänster.
7. Dra ut USB-sladden.
8. Tryck på powerknappen i fastboot läge så startar mobilen upp igen.
Du kan även välja att gå till recovery med volymknapparna och sedan power och flasha XXKK6 radion om du har placerat den på /sdcard.
Om flashningen inte fungerar av PRIMEKL01 så kan du köra filerna adb-windows.exe och fastboot-windows.exe, det ska dock inte behövas.
-----------------------------------------------------------------------------------
Detta löste drops för mig när jag körde AOKP M4 med FuGuMod kernel #157. Först gick jag tillbaka till FuGuMod #148 eftersom den inte gav mig några drops, men efter att ha uppdaterat till PRIMEKL01 bootloadern så fungerar även FuGuMod #157 för mig. Därav borde detta även fungera för alla andra som har drops även om man kör andra kernels och 4.0.3 roms får vi hoppas!
Creds ska skaparen av FuGuMod kerneln ha som gav mig tipset att jag skulle ha rekommenderad bootloader och radio installerad!
Click to expand...