Tjenare! Efter ca en-två månader som nöjd Desire Z ägare så började jag irritera på att skärmen inte verkade sitta som den ska. Det var som att den gungade. Detta märks tydligt när man skrev på skärm-tangentbordet. För det första hur vanligt är detta? Kollade igenom "lösa gångjärns" tråden (vilket jag förövrigt tycker är konstigt för gångjärnen är inte lösa, de ska vara så (har jag uppfattat det som). Liksom "skärmen faller ihop när jag håller den upp och ner" no shit Sherlock ) Men att skärmen gungar är ett verkligt problem även om det kanske ses som litet. så hur har ni löst detta? Själv så frågade jag i affären och de kunde erbjuda en 3 veckor lång reparations färd till mobilen vilket jag inte är intresserad i (och vet inte om det går på garantin). Så jag försökte lösa detta själv och efter lite tänkande och några försök så tog jag till en riktigt Svensson lösning, laga med silvertejp Tog en liten bit silvertejp (märke Tesa, som är av de tunnare slaget) vek det och satte under skärmen på tangentbordets sida. vart överraskad av resultatet, INGEN GUNGNING! Vet inte hur detta håller i längden men vart mycket nöjd med resultatet och har funkat i en vecka nu. Tänkte lägga upp bilder så ni förstår vad jag menar. Vet att detta kan tyckas som en skitlösning och att problemet inte ska finnas från början, men tyvärr är det så och denna lösning var mycket bättre än att vara utan mobilen i 3 veckor. Så vill veta: Har ni samma problem? och vad tycker ni om min lösning?
Jag har precis det samma problemet med min DZ. Får ta och köpa hem en rulla silvertejp och prova detta. Irriterar mig ganska mycket på det Skickat från min Desire Z med Tapatalk PRO
Har samma problem fan! skrev precis om det i "gångjärns-tråden" frågan är om inte detta går på garantin? var la du silvertejpet egentligen? syns inte så bra på bilderna
En bit inte bredare än 1 cm och 1,5cm lång, vek den så att den blev lite tjockare sen tejpade fast den på mitten av långsidan ovanför där mellanslag knappen är. Jag tejpade så att det stack ut på sidan men det går att ta bort så att det inte syns alls men det har jag inte brytt mig om att göra.
Har också samma problem, tänkte höra om nån hade nå lösning men lösningen fanns viss här redan xD Ska fan testa så snart som möjligt, borde ha silvertejp nånstans
efter ha lagt till det här skyddet http://www.wirelessground.com/t-mobile-g2-shell-case-clear.html så är problemet mer eller mindre borta. rekommenderar skyddet! skulle köpt en svart men de var slut och de vet inte när de får in de i laget. Den är original och gjord av HTC vet inte om silvertejp är rekommenderat då de lämnar massa klister o sånt efter sig
Här är motsvarande gel-skydd i "smoke black" (dock ej orginal). Nu är mitt glapp/min vingling inte lika allvarlig som de som noterats här ovan, även om jag märker det om jag vickar på den. Vid normal användning är det i mitt fall inget jag har tänkt på. Med detta skydd så märkte dock även jag att delarna inte "vinglade" alls utan var helt stabila även när jag försökte framkalla det. Jag har ett sådant skydd över pga felbeställning, samt ett par såna här (i hårdare gummerad plast) som jag inte använder och som jag kan sälja till en billig penning till någon hugad spekulant här om ni kan komma förbi och hämta det/dem på jobbet i Rissne...
Gaffetejp lämnar inget klister efter sig Hittar dock tejprullen nånstans, får väl köpa en under helgen
Min hade ett litet glapp direkt från förpackningen. Borde klassas som konstruktionsfel så lär inte gå på någon garanti. Ser dock inget problem i glappet.
Hmm du säger emot dig själv, först säger du att det är konstruktionsfel sen säger att det inte går på garantin, de klart konstruktionsfel går på garantin Sent from my HTC Vision using Tapatalk
Det är ett fel, något som kunde gjorts bättre. Men det är så här den är tillverkad, så dom lär inte göra något med det. Precis som tv-apparater som har clouding, det är ett konstruktionsfel, men alla har det.. så då är det inget fel och inget man får på garantin. Källa: Sony...
Hade också det problemet att den glappade lite vilket var störande. Det fixade jag dock med en liten gummiplupp som jag limmade dit i alla 4 hörnen. Inte något glapp alls kvar nu!
Kan du ta ett kort när den är stängd också? Gärna från kortsidan så man ser hur skarven blir, om man ser att det ligger nått där i mellan eller liknade. Såg ut som en väldigt bra lösning annars!
Kan kirra det lite senare. Fyller år idag så kommer ha fullt upp. Det syns en liten glipa jämfört med innan men inte så man tänker mycket på det och plupparna får man leta efter för att se. Men återkommer med kort från sidan så fort jag kan.
Vet inte hur era telefoner är, men min som är snart 1månad gammal har två små gummikuddar på insidan. På motsatt sida av dom du satt på skärmsidan. Hänger ni med? Jag kan ta bild på det när jag kommer hem i eftermiddag. Dock kunde dessa gummikuddar varit lite tjockare.
Intressant, på min så räcker de faktiskt till att eliminera glapp. Verkar som HTC har lite för låg noggranhet i tillverkningen om det är sån skillnad mellan olika exemplar?