Enklast om ni vill ha tillbaks allt efteråt är att flasha TWRP med Odin och göra en backup från recoveryn. Se till att storleken på backupen verkar stämma mot vad TWRP meddelat då jag vart med om att TWRP misslyckats med backuper ibland mot det externa minneskortet. Då är Backupen några hundra MB för liten så märks tydligt.
Flytta backupen och foton och annat från telefonen till er dator. Därefter flasha en originalrom via odin igen så telefonen är helt original. Telefonen kommer då även systemåterställas. Om problemen med omstarter är lösta nu så är det nån mjukvara ni haft som orsakat omstarterna.
Annars när ni får tillbaks telefonen så för ni tillbaks filerna och backupen till telefonen, flashar TWRP igen och gör en återställning.
Kolla min tips tråd för mer info och länkar till guider.
Last edited: Jan 21, 2013