SMS-problem, buggar

Diskussion i 'Hero' startad av lebear, 17 dec 2009.

  1. lebear

    lebear Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    1 sept 2009
    Inlägg:
    203
    Mottagna gillanden:
    101

    MINA ENHETER

    Jag lider dels av klassikern att alla sms inte mottas, men också av lite märkligt beteende hos telefonen.

    Har en sms-tråd med uppemot 5 000 meddelanden, så det börjar ofta lagga och kommer upp ett felmedelande om att processen (sms-programmet) inte svarar (Force quit / wait).

    Nu hände detta igen, och telefonen startade istället om sig själv. När den gjorde detta skickades tre sms om till samma person, sms som jag skickat några dagar tidigare.

    Borde väl lösa problemet med att ta bort sms-tråden, problemet är bara att telefonen hänger sig när jag försöker. Men nån annan som upplevt liknande?
     
  2. Skywriter

    Skywriter Professional Droid Medlem

    Blev medlem:
    22 sept 2009
    Inlägg:
    2 433
    Mottagna gillanden:
    142

    MINA ENHETER

    Jag tyckte att sms-programmet började lagga när jag hade runt 500 sms i en tråd. När jag tog bort tråden så tog det en fasligt lång tid under den tiden så reagerade inte telefonen som den skulle. Jag kommer dock inte ihåg exakt vad som hände bara att den inte betedde sig som den skulle ett tag. Efter att tråden var raderad funkade allt fint igen.