Fråga: Stänga av ljud + Batteritid

Diskussion i 'One X - Allmänt' startad av drakelol, 29 maj 2012.

  1. drakelol

    drakelol Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 jan 2011
    Inlägg:
    98
    Mottagna gillanden:
    12

    MINA ENHETER

    Hejsan gott folk. Haft min HOX i 4 dagar nu och kunde inte vara mer nöjd :) vilken supertelefon.

    Är dock HELT ny när de gäller HTC och kan inget, hur stänger jag av ljudet? haha.

    Har även "problem" med batteritiden. Kan ladda den 100% på morgonen så är den på 50% på kvällen utan att jag egentligen gjort något, hur kommer detta sig?


    Tack för svar på förhand :):D
     
  2. Merley

    Merley Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    16 aug 2010
    Inlägg:
    82
    Mottagna gillanden:
    7

    MINA ENHETER

    Volymknapp upp/ned när media inte spelas = välja volym för ringsignal i 7 steg, ljudlös och till sist vibration.

    Din display i sig drar mycket saft, iaf om man kollar på vad som har dragit mest batteri. Kan låta konstigt men 50% batteri efter en dag av mestadels idle tycker jag är helt acceptabelt. :P Jag räknar med att behöva ladda den i slutet av dagen (även om jag sällan kommer under 40% trots musiklyssnande och browsing).

    Edit: Sen vet jag inte om det är någon pseudoplacebomakebelieve-faktor på detta men jag, liksom flera, har upplevt att batteritiden blivit bättre efter någon veckas användning med laddning på det. Vet inte om det är på riktigt eller inbillning. :P
     
    Last edited: 29 maj 2012
  3. biffenl

    biffenl Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 okt 2010
    Inlägg:
    162
    Mottagna gillanden:
    119

    MINA ENHETER