Telefonen fabriksåterställde sig själv

Diskussion i 'Optimus 2X - Allmänt' startad av nygaaard, 14 maj 2011.

  1. nygaaard

    nygaaard Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    26 okt 2010
    Inlägg:
    114
    Mottagna gillanden:
    6

    MINA ENHETER

    Nu har min Optimus blivit crazy på riktigt.
    För cirka tjugo minuter sedan satt jag och försökte få fram lockscreenen. Telefonen var segare än segast, segare än vanligt.

    Till slut slogs skärmen igång i alla fall men ingenting syntes på den, var bara vitt. Orkade inte vänta längre på den utan tog ut batteriet och satte sedan in det igen. En låång uppstart senare så är hela telefonen original!
    Installerade appar finns kvar, men inga sms finns kvar, alla synkinställningar är borta. Facebookinloggningen är borta, allt verkar vara original förutom att apparna finns kvar. Launcher Pro är fortfarande installerat, men det är original-launchern som möter mig.

    Den verkar alltså ha gjort en fabriksåterställning helt själv, tagit det i egna händer.. Galet less man börjar bli på den där telefonen nu. :(
    Inte är den bara seg vanligtvis, men att den gör så här?

    Vad gör man nu? Finns det något sätt att oåterställa den på? Eller är allt borta? Orkar inte med luren mer, blir att byta märke snarast. LG har helt tappat mitt förtroende.
    Jag som tidigare var dundersugen på Optimus 3D, nu blir det ingen sådan.
    Inväntar nog HTCs 3D istället.