Test av Mobil-TV

Diskussion i 'Applikationsutveckling' startad av petabyte, 2 nov 2010.

  1. petabyte

    petabyte Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 feb 2010
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Hejsan

    Jag hjälper en liten lokal förening att bedriva Webb-TV. Nyligen bestämde vi oss för att testa att sända mobilt också. Nu har vi fått igång dom sändningarna. Jag har testat på både en Iphone och en Android (min Acer Liquid) och de verkar fungera. Det skulle däremot sitta fint med några synpunkter utifrån också då jag inte har fått någon feedback från tittarna.

    Vad tycker ni om gränssnittet? det är ganska spartanskt men förstår man var man ska trycka?
    Fungerar det att titta på videon för er? jag har använd rtsp och den inbyggda spelaren i android då jag inte har flash på min telefon. strömmen är runt 200kbit/s så jag hoppas att den inte är för hög.

    Om ni vill testa en direktsändning så har vi nog igång en till ca 15:00 idag

    http://vgregion.media.fnf.nu/mobil/3/2_november_2010
    [QR]http://vgregion.media.fnf.nu/mobil/3/2_november_2010[/QR]


    Sen har vi en eftersändning från förra veckan också, den har lite fler klipp upplagda.

    http://aktiespararna.media.fnf.nu/mobil/2/Stora_aktie_och_fonddagen_i_Malmao

    [QR]http://aktiespararna.media.fnf.nu/mobil/2/Stora_aktie_och_fonddagen_i_Malmao[/QR]
     
  2. wmb

    wmb Android Veteran Hedersmedlem

    Blev medlem:
    19 okt 2009
    Inlägg:
    7 761
    Mottagna gillanden:
    2 623
    Operatör:
    Halebop

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Halebop
    Den första länken visas direkt i webbläsaren för mig, antar att det beror på mitt flash-stöd. Stänger jag av flash får jag dock inte se något alls av videon

    Den andra länken öppnades i videospelaren och funkade klockrent. Rent spontant skulle man kunna ha högre bitrate, iaf med mitt abbonemang och telefon. Snabb laddning och inget lagg
     
  3. petabyte

    petabyte Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 feb 2010
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Tjenare
    tack för responsen.

    Med tanke på när du posta så är jag ganska säker på att du var inne på webbsidan precis när jag hade stängt av direktsändningen (mötet var slut för idag). skulle tro att du tryckte på "till webbtv" men det är ju bra för då vet jag att den knappen är en aning förvirrande. ("till webbTV" är tänkt att gå tillbaka till den vanliga webbsändningen för datorer).

    Annars var det skönt att få höra att själva strömning fungerade klanderfritt :). Jag har faktiskt funderat på att använda högre bitrate. mitt problem var bara att mitt abonnemang kunde ta emot max 384kbps så 200 var max de som jag kunde testa själv.

    Vad brukar ni med lite snabbare abbonemang få för hastighet ner?
     
  4. wmb

    wmb Android Veteran Hedersmedlem

    Blev medlem:
    19 okt 2009
    Inlägg:
    7 761
    Mottagna gillanden:
    2 623
    Operatör:
    Halebop

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Halebop
    Helt rätt, jag fick trycka på tillbaka till webb-tv eller vad det stod.

    Hastigheter varierar något oerhört. Jag ligger nog på ett snitt runt 3Mbit i Norrköping.