Touchtangentbord på mini pro borta?

Diskussion i 'X10 Mini/Mini Pro' startad av Tocaermo, 16 sept 2010.

  1. Tocaermo

    Tocaermo Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    13 aug 2010
    Inlägg:
    10
    Mottagna gillanden:
    0

    MINA ENHETER

    Nu är det så att min kompis har köpte en mini pro och på något sätt lyckades hon få bort touchtangentbordet på den. Detta gör att hon inte kan logga in på dropbox, msn m.m. eftersom hon har understreck i de adresserna.

    Det andra problemet är ju då att hon inte får fram symboler som t.ex. understreck när hon trycker på symbolknappen på qwerty:n.

    Är det någon som har någon aning hur man åtgärdar något av detta?
     
  2. Swindiana

    Swindiana Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    22 jun 2010
    Inlägg:
    63
    Mottagna gillanden:
    0
    Telefon:
    Sony Xperia Z5 Compact

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Sony Xperia Z5 Compact
    Inställningar, Språkkod och text, Standardinmatning. Om det inte återkommer, kan hon eventuellt lagt in "Scandinavian keyboard" och avinstallerat? Installera i så fall igen, gå till samma ställe för inställningar.

    Lite irriterande att symboler ej kan användas på samma sätt när man plockar bort "språklisten", men det verkar vara det som gäller för att symbolknappen skall funka.

    Hälsningar,
    Swindiana