Trådlös laddning?

Diskussion i 'P20-serien' startad av Zenon, 17 jul 2020.

  1. Zenon

    Zenon Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    12 jan 2011
    Inlägg:
    55
    Mottagna gillanden:
    7

    MINA ENHETER

    Köpte denna:
    Huawei P20 Pro Ultra Thin Qi Trådlös laddning adapter
    Fick hem, försökte med min tidigare trådlösa laddare till min gamla samsung, den lyser när jag lägger telefonen på, alltså känner av att något är där, men laddas ej. Måste man ha någon specfik trådlös laddare?
     
  2. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    41 898
    Mottagna gillanden:
    46 820
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Verkar vara en rätt udda lösning. Hur tunn är den egentligen? Förmodligen är räckvidden inte så bra/levererar inte tillräckligt med effekt för att telefonen skall ta laddning.

    Det står 5V 800mA, vilket ger 4W, men sedan försvinner en del av det i form av värme osv, så den faktiska effekten är lägre. Antar att telefonen kräver mer helt enkelt.

    Skulle också ifrågasätta hur säker den lösning är - ser lagom tveksamt ut. Var sitter elektroniken som skyddar vid för hög temperatur och dylikt? Läser man bland kommentarerna till laddaren klagar många på att den blir väldigt varm.
     
    Last edited: 17 jul 2020
    edvinnn gillar detta.