Fråga: Undersökning: Förvaringslösning för småskaliga elfordon

Diskussion i 'Elektriska fordon' startad av Archie54, 3 nov 2021.

  1. Archie54

    Archie54 Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 nov 2021
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    5
    Hej!

    Vi är en grupp studenter vid Linköpings Universitet som har en kurs inom affärsutveckling där vi tagit fram en idé som bygger på en säker förvaringslösning för småskaliga elfordon.

    Vi undersöker möjligheten att lansera ett säkert förvaringsskåp med laddningsmöjlighet för förvaring av småskaliga elfordon (elsparkcykel, elcykelbatteri, el-longboard eller dylikt). Skåpen är tänkta att utformas i varierande dimensioner för att passa olika storlekar av fordon. Förvaringsmöjligheten nås via en app där du som användare får tillgång till ett skåp och sedan låser skåpet med en personlig kod för en säker förvaring av ditt elfordon. Via appen kan du även i förväg få tillgång till information om vart lediga skåp finns för att slippa leta efter lediga förvaringsplatser. I skåpet finns möjlighet till att ladda ditt elfordon under förvaringstiden för att vid uthämtning ha ett fulladdat elfordon. När du sedan vill hämta ditt elfordon används den personliga koden för att låsa upp skåpet.

    Nu skulle vi behöva din hjälp genom att svara på ett antal frågor för att hjälpa oss utveckla vår idé, enkäten tar max 2 minuter och är helt anonym.

    Tack på förhand, klickbar länk till enkät finns nedan

    Enkät för ägare till småskaliga elfordon
     
    nalle, Leo83 och Kristy gillar detta.
  2. bernard

    bernard Droidmin Moderator

    Blev medlem:
    14 maj 2009
    Inlägg:
    42 185
    Mottagna gillanden:
    47 226
    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre+Fello
    Telefon:
    Pixel 7 Pro+iPhone 13 mini
    ROM:
    Stock
    Platta:
    Watch Series 7
    Övrigt:
    Huawei Watch GT (2019)
    Ifyllt. Fler fordon får AC-delen integrerad (tex G30 Max), så jag antar att det kan räcka ett erbjuda ett vanligt 220V-uttag. Annars är det ju ett ständigt problem med att det inte finns någon standard ännu (vet ej om EU har något på ritbordet, men det har kanske ni koll på?).
     
    Archie54 och Kristy gillar detta.
  3. Archie54

    Archie54 Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 nov 2021
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    5
    Stort tack! Ja precis, vi har diskuterat detta fram och tillbaka och funderar på att antingen, som du nämner, ha ett vanligt 220V-uttag så kunden måste ha med egen laddare, eller undvika detta genom att kolla upp statistik över de mest ägda elscootrarna och utifrån detta erbjuda de tre vanligaste "laddarna" som finns på marknaden.
     
    bernard och Kristy gillar detta.
  4. nalle

    nalle Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    22 jun 2009
    Inlägg:
    137
    Mottagna gillanden:
    123

    MINA ENHETER

    Ifyllt med förutsättningen att el-utag finns i skåpet.
     
    Archie54 gillar detta.
  5. Archie54

    Archie54 Infant Droid Medlem

    Blev medlem:
    3 nov 2021
    Inlägg:
    3
    Mottagna gillanden:
    5
    Tusen tack för hjälpen!