Nu när jag har ny mobil och flickvännen tar över magicen, vilken ROM ska man flasha in som bara "funkar"? hon bryr sig inte det minsta om android-versioner, sense/nonsense och spl/radio, så har ni några tips så shoot SuperHero verkar jävligt bra men verkar sakna svenska, går det att lägga till i efterhand? Nån som kör med morelocale t.ex, hur bra funkar det?
Det kanske inte går hem hos någon i den här tråden men jag vill ändå slå ett slag för "vanilj"-Android i 2.2.1-utförande. Tyvärr utan svenska. :/ Jag och min flickvän har knappt haft några praktiska problem med denna över de senaste knappt sex månaderna. ROM-en: http://www.mediafire.com/?879j8qi8emfgiqm Kernel-filen som krävs: http://www.mediafire.com/?7qndaqbdaraoy8z
Yoshis senaste RC6.2 har svenska och fungerar hur bra som helst. Jag flashade igår och är väldigt nöjd.
Jag lägger min röst på CyanogenMod 6 + MoreLocale 2 från Market om dom inte har med svenska, jag kör alltid på engelska så jag har ingen koll.
CM har stöd för svenska inbyggt. Rekommenderar den för din tjej då den är väldigt stabil och behåller telefonen lika kvick och "batterisnål" som den var när du köpte den. Jag återgår alltid till cm när jag testar olika roms. www.cyanogenmod.com