Mailade HTC Support och frågade varför "Voice recognition" saknades i Google Maps. Enligt supporten på HTC så är det utvecklarna av Android som valt att inte lägga till den i någon annan version än utvecklingsversionen? Någon som vet om detta stämmer?
Det låter helt osannolikt med tanke på att Google promotade version 3.10 av Maps med just voice search-funktionen. Det vore sjukt om de skröt om en feature som bara 1% av alla anävändare kan använda.
Att den "hör" vad du säger och konverterar det till text/siffror, i form av en sökning i Google eller i Maps.. eller ringer en kontakt/ett telefonnummer som du läser upp.
Den svenska luren eller den Vodafone-brandade telefonen har inte fått denna funktion, ni kommer att behöva invänta en uppdatering. Har man en Vodafone-brandad telefon behöver man inte vänta, utan kan då flasha in exempelvis ION-builden av Android och därmed få röstigenkänningsfunktionen. Det kräver dock att man rootar telefonen först och detta kanske inte inte alla vill göra, se vår artikel här om detta. Ni med svenska lurar får vänta på en build där detta är inkluderat och som fungerar på era telefoner, vi meddelar så klart er när en sådan finns ute.
Det är väl vad jag förstår samma API för voice recognition som används i nya Google Maps som denna demo bygger på. Och detta API fanns väl inte med i Cupcake från början förmodar jag, men det borde ju förhoppningsvis gå att få med en uppgradering så småningom.
Men det kom ju en uppgradering 3.10 om jag inte minns fel där det stod just voice search. Gäller det inte alla telefoner då? Mystiskt det här, mer o mer som man börjar tycka är mindre bra med telefonen tyvärr.