Hälften rätt hälften fel.
Det stämmer att många "småshoppar" oftast jailbreakar och sedan använder ultrasn0w för att låsa upp.
Men finns många ställen på nätet som permanent låser upp en iPhone, inkl. iPhone 5 - s.k fabriksupplåsning. Detta görs precis som hos operatörerna via imei#. Skillnaden mellan operatörerna och de butiker på nätet som gör en permanent upplåsning s.k fabriksupplåsning är att på de butiker på nätet som erbjuder det, kan låsa upp en iPhone även om den är 1 minut gammal. Medans operatörerna påvisar 12 månader från inköpsdatum/teckning av abonnemang förutom operatören tre, som påvisar att hela bindningstiden måste gå ut innan man kan låsa upp hos operatören.
Det är självfallet billigast att låsa upp hos operatören då det är ett prissegment på 300-350:- beroende på operatör. Men då får man glatt vänta sina långa månader.
Däremot butiker på nätet som erbjuder permanent upplåsning s.k fabriksupplåsning är mycket dyrare, men där kan man låsa upp en iPhone som är enbart 1 minut gammal om det vore så. Oftast kostar det runt 1 000 kronor och uppåt. Detta är för att inköpspriserna (beroende på underleverantör man använder sig utav har ett högt inköpspris).
Här kommer ett par länkar till sådana som kan låsa upp permanent s.k fabriksupplåsning med iPhone 3GS/4/4S & iPhone 5:
http://iphoneupplåsning.se
http://frimobil.nu
http://gnylf.comClick to expand...