5T var höjden för OnePlus [Opinion]

Postat:
14:01 - 2022-07-04
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
38

OnePlus riktade sig helt till entusiaster i början, genom att erbjuda attraktiva komponenter för ett lågt pris och rentav göra en populär ROM (CyanogenMod) till den officiella mjukvaran. Få vanliga konsumenter kände till märket.

Tillverkaren släppte sex telefoner mellan sommaren 2014 och sommaren 2017, varav alla hade en traditionell telefondesign med grova ramar ovanför och nedanför skärmen. År 2017 var ett omvälvande år för mobildesign då smartphones började få mer långsmala bildförhållanden, betydligt tunnare ramar, samt lösningar likt sensorjack.

OnePlus första telefon med tunnare ramar och nytt bildförhållande var 5T som kom i slutet av 2017. Vi vill slå ett slag för 5T som på ett vis känns som höjden för tillverkaren. Vissa andra OnePlus-telefoner kanske har varit bättre i förhållande till konkurrensen vid tidpunkten för släppet, men 5T sticker ändå ut.

Telefonen hade hög byggkvalitet, kändes ”premium” och låg behagligt i handen, med bakstycke i aluminium. Detta var precis innan glas ersatte metall för mobilbakstycken. Med en skärmstorlek på 6″ var 5T varken för stor eller för liten. Även om det är subjektivt såg mobilen bra ut från alla håll och kanter.



5T hade få riktiga svagheter. Batteritiden var bra och kamerasystemet relativt kompetent. Telefonen var en pålitlig trotjänare. Även OxygenOS stack ut vid den tidpunkten och var ett ovanligt trevligt gränssnitt. 5T är en av telefonerna från OnePlus som fått varmast mottagande av recensenter, med full pott i betyg eller närapå. Enheten utsågs till årets telefon i Swedroids omröstning 2017.

Är det fler som har varma minnen av 5T och är det några som kanske rentav fortfarande har telefonen som ”daily driver”?

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. Youtube bombarderar nya användare med AI-slask
  5. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  6. Pebble introducerar smartklockan Round 2

Mest läst

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  3. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  4. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  5. Folk börjar få fram möjligheten att ändra Gmail-adressen
  6. Aptitretare för Oneplus Turbo bekräftar 9000 mAh

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...