Pixel-serien och eventuellt andra telefoner har en funktion kallad ”extradimmat” på svenska som sänker ljusstyrkan bortom ordinarie lägstanivån. Att få ännu lägre ljusstyrka kommer mest bara till pass i helt mörka rum och framförallt vid sängläsning.
Android 15 ser ut att erbjuda en vidareutveckling av funktionen. Nya inställningen kommer enligt utsago ligga bland vanliga skärminställningarna istället för i tillgänglighetskategorin.
En annan skillnad är att nya ”extradimmat” förväntas bli en valfri del av Androids ordinarie anpassade ljusstyrka. Med andra ord; istället för att ”extradimmat” är en funktion som slås av och på vid behov ska den automatiska ljusstyrkan kunna dra ned nivån extra lågt i helt mörka rum.
Källan Mishaal Rahman påpekar att inställningen inte är live i Android 15 än och att det därför inte är helt spikat hur finessen egentligen kommer fungera.
Senaste artiklarna om ANDROID 15
- Samsung Galaxy A55 får Android 15
20 maj 2025 | 1 kommentar - Galaxy-ägare upplever försämrad batteritid efter Android 15
5 maj 2025 | 43 kommentarer - Samsung börjar uppdatera Galaxy S23-serien till Android 15
22 apr 2025 | 3 kommentarer - Här är Samsungs nya tidsplan för Android 15
17 apr 2025 | 10 kommentarer - Samsung ger luddig anledning till att Android 15-uppdateringen pausats
15 apr 2025 | 1 kommentar - Samsung påstås ha slutat skicka ut Android 15 på grund av bugg
14 apr 2025 | 20 kommentarer - Samsung berättar vilka enheter som får Android 15 – och när
8 apr 2025 | 8 kommentarer