Samsungs toppmodeller erbjuder ett PC-gränssnitt kallat Dex. När enheterna ansluts till extern skärm visas Dex istället för vanliga mobilgränssnittet. Motorola var först ut med konceptet. Nu verkar Google vara på väg att bygga in en motsvarighet direkt i Android.
Systemet har redan ett slags desktop-läge men det är dolt bland utvecklarinställningarna och väldigt barskrapat. För tillfället är desktop-läget endast till för utvecklare men det finns tecken på att ”desktop view” kan expanderas.
Det kan ta tid men kanske får Android på sikt ett PC-gränssnitt som kan matcha Samsung Dex. Fördelen är förstås att telefonen då kan användas som en portabel dator. Allt som behövs är en extern skärm och tangentbord och mus.