Android Sony Walkman [IFA 2011]

Postat:
01:07 - 2011-09-06
Skribent:
| Eric N
Kommentarer:
29


Både Philips och Sony har mediaspelare med ett i sammanhanget ovanligt operativsystem – Android – på väg ut på marknaden. I stället för att vidareutveckla och underhålla ett eget OS med de nackdelar och fördelar detta innebär, verkar det som att allt fler tillverkare nu provar nya farvatten bortom telefoner och surfplattor. Fast visst har japanska Sony redan viss erfarenhet av operativsystemet i fråga i och med Google TV samt sin del i Sony Ericsson.

Sonys mediaspelare eller som det brukar kallas på engelska – portable media player (PMP) – har ännu inte fått något officiellt namn och enheten som visades upp på IFA och som syns på bilderna ovan är en protoyp – varför både utseende och specifikationer kan komma att förändras. Priset skall enligt företagets representanter kretsa kring 200-300 euro och butiksdebuten äger troligtvis rum någon gång i vinter.

  
Skärmen mäter 4,3 tum på diagonalen och har en upplösning på 480×800 pixlar samt klarar av att visa upp till 16 miljoner färgnyanser.  Det inbyggda lagringsminnet är totalt sett 13,5GB varav 1GB är reserverat för appinstallationer. Vad gäller arbetsminnet är det lite snålare tilltaget med 512MB totalt sett; varav 349MB rapporteras som tillgängligt enligt Android System Info. Vidare bygger enheten på Nvidias Tegra 2-plattform och har en dubbelkärnig ARM Cortex A9-processor med en klockfrekvens på 2x1GHz. Kamera saknas helt liksom ett 3G-modem, vilket möjligtvis kan förklaras av att man vill hålla priset nere samt undvika att konkurrera med Sony Ericssons kommande Live With Walkman-telefon.

httpvh://youtu.be/5hXQ_MBPR0c

Den medföljande mjukvaran består som videon ovan visar dels av Android 2.3/Gingerbread samt en rad medföljande applikationer från Sony. Vi hittar också en uppiffad media- och videospelare samt applikationer för Sonys musik- samt videobutiker Music Unlimited och Video Unlimited. Sony har inte förändrat gränssnittet nämnvärt vad berör den funktionella biten, men visst känner vi igen den grafiska profilen från en mängd andra Sony-enheter som exempelvis Playstation-konsolerna.

Om enheten kommer att bli Playstation-certifierad liksom Sony Tablet S, P samt SE Xperia Play är oklart. Den saknar i varje fall den PS-logotyp som finns tryckt på sagda enheter trots att hårdvaran i sig är kraftfull nog för ändamålet. Det är dock möjligt att Sony anser skärmen vara för liten i kombination med att ett fysiskt styrdon saknas eller att det rör sig om ett rent marknadspolitiskt beslut för att inte kannibalisera på andra och dyrare PS-certifierade enheter.

Vad tror ni läsare om PMP-enheter med Android – har de någon framtid och/eller plats i era fickor/väskor?

 

 

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  2. Rea i Google Store igen
  3. Honor Power 2 är första normalstora mobilen med över 10 000 mAh
  4. Youtube bombarderar nya användare med AI-slask
  5. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  6. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar

Mest läst

  1. Rea i Google Store igen
  2. Clicks har skapat en Blackberry-liknande mobil med fysiskt tangentbord
  3. Punkt MC03 är en europeisk smartphone med fokus på integritet
  4. Folk börjar få fram möjligheten att ändra Gmail-adressen
  5. Pebble introducerar smartklockan Round 2
  6. Så här fungerar integritetsdisplayen i Galaxy S26 Ultra

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...