Branschorganisationer protesterar mot Netflix uppköp av HBO Max

Postat:
12:36 - 2025-12-08
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
9

Förra veckan bekräftades att Netflix kommer förvärva Warner Bros, HBO och HBO Max – en affär Deadline kallar ”historisk” och ”branschomskakande”. Uppköpet mötte snabbt kritik från fackföreningar och branschorganisationer.

Writers Guild of America (WGA) hävdar i ett uttalande att konkurrenslagstiftningen är till för stoppa ”världens största strömningsföretag från att svälja en av sina största konkurrenter”. Enligt WGA kommer affären bland annat eliminera jobb, sänka lönerna, höja priserna för konsumenter och minska mångfalden av innehåll. WGA består av två fackföreningar för manusförfattare.

Ideella föreningen International Documentary Association menar att förvärvet kommer skada dokumentärt filmskapande djupt, samt sänka ”bredden och den allmänna kvaliteten för dokumentärer som är tillgängliga för en global publik”.

Yrkesförbundet Directors Guild of America har intagit en mer diplomatisk ställning och säger att affären ”väckt en betydande oro” som de ska diskutera med Netflix för att ”bättre förstå deras vision för framtiden”.

Netflix är en strömningstjänst som vill köpa ett filmbolag. Eftersom Netflix kunder ser filmer i hemmet har företaget tidigare uttryckt sig negativt om biografbranschen. Företagets vd Ted Sarandos har exempelvis kallat biografer ”förlegade”. Netflix visar dock prestigefilmer i biografer begränsade perioder så de har möjlighet att få Oscars.

I fredags sa Sarandos till investerare och journalister att Netflix inte har något emot att visa filmer i biografer, men att de invänder mot en lång exklusiv biografperiod innan filmer kommer till strömningstjänster. Enligt Sarandos är fördröjningen inte konsumentvänlig. Han vidhöll att alla Warner Bros-filmer som har planerade biografsläpp kommer till bio även efter uppköpet, men att tidsperioderna kan ändras.

The world’s largest streaming company swallowing one of its biggest competitors is what antitrust laws were designed to prevent. The outcome would eliminate jobs, push down wages, worsen conditions for all entertainment workers, raise prices for consumers, and reduce the volume and diversity of content for all viewers.

– WGA

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december
  4. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  5. God jul önskar Swedroid
  6. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  3. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  4. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  5. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  6. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...