Fler får tillgång till beta-relaterade funktionerna i Play Store

Postat:
11:35 - 2016-06-30
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
12

Nu har en större skara användare fått de nya betafunktionerna i Play Store, vilka tillkännagavs under Google I/O förra månaden. Alla som kör Play Store 6.8 bör ha tillgång till nyheterna. Om du inte redan fått uppdateringen automatiskt kan den laddas hem manuellt härifrån som APK.

Först och främst går det numera att se alla appar du betatestar på ett och samma ställe. De visas i tredje fliken efter ”installerade appar” och ”alla appar”. När du öppnar en app som du betatestar i butiken visas ett bejakande meddelande: ”Härligt! Du är betatestare för den här appen”.

Om du scrollar till botten av appens produktsida kan du välja att lämna betatestet och istället köra skarpa versionen. Likaså kan du välja att bli betatestare längs ned från produktsidor, för de appar som tillhandahåller en betaversion.

Screenshot_20160630-112030Screenshot_20160630-112039Screenshot_20160630-112053Screenshot_20160630-112251

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  3. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  4. Iphone Fold påstås erbjuda A4-liknande skärm
  5. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  6. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december

Mest läst

  1. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  2. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  3. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  4. Theme Park för Samsung Good Lock förbättras
  5. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  6. Iphone Fold påstås erbjuda A4-liknande skärm

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...