Det här är en guide som vem som helst bör kunna följa, om ni bara tar den steg för steg och läser igenom hela innan ni börjar 
Jag har bara provat den för att gå från JF3 till JM2, men den bör fungera även när uppgraderingen till Froyo dyker upp om ett par veckor.
---
OBS! Innan du uppdaterar, ta backup på viktig data. Din telefon kan bli helt rensad efter uppdateringen. Apps är enklast att sköta via appen 'Appbrain' , 'mIQ' kan synca det mesta i övrigt. Eller så kör du Titanium Backup som många rekommenderar.
OBS! Innan du uppdaterar, glöm ej att ta bort eventuella lagfixar osv. då din nya firmware inte kommer ha stöd för knepiga filsystem.
OBS! Se till att ha ett fulladdat batteri innan du sätter igång.
---
Förberedelser på datorn
Då Kies är ett program som i alla fall jag har väldiga problem med, så är det lika bra att göra uppdateringen utan att starta Kies alls.
Högerklicka på Kies symbolen i statusfältet, välj bort "Auto start Kies" och ta sedan Exit.
Förberedelser på telefonen
Om du kör någon annat än stock TouchWiz (som t.ex. Launcher Pro), lägg in appen 'Home Switcher' och sätt tillbaks till standard.
Ändra så att anslutningsmetoden är 'Samsung Kies' (Inställningar / Om telefonen / USB-inställningar)
Starta om telefonen (passa även på att ta ut ditt externa SD kort om du har ett sådant, ska inte iofs inte påverka, men ändå...)
Uppdatering
Äntligen kan vi köra uppdateringen, men koppla inte in telefonen ännu!
Se till att Kies inte är startat och att tray agenten är nedstängd också. Dubbelkolla med Windows Task Manager (Aktivitetshanteraren eller vad det nu heter på svenska).
Starta utforskaren och klicka dig fram till:
C:\Program Files\Samsung\Kies eller vart du nu installerat det.
(På 64 bitars OS är det: c:\Program Files (x86))
Leta upp filen 'MSC.Thunder.FirmwareUpdate.exe' och kör den genom att dubbelklicka på den. Du får nu upp själva uppdateringsfunktionen i Kies.
Koppla in telefonen och vänta på att uppdateringsfunktionen identifierat den. Följ sedan instruktionerna på skärmen... det tar en stund, statusbaren i programmet ska gå klart först, och när telefonen sedan startar om så kommer du få se S-logotypen i kanske 5 minuter eller så. Vänta.
Tips och trix
Vissa versioner fungerar inte uppdateringsprocessen (man får ett felmeddelande om att MCS.Thunder.Update.exe har slutat fungera eller något i del stilen), då får man installera en äldre version av Kies. Testa dock först den du har om den fungerar. Om inte, avinstallera den och lägg in denna (och uppdatera den naturligtvis inte när Kies säger att det finns en ny version):
Ladda hem här: 1.5.1.10083
---
Om telefonen står och hoppar fram och tillbaks med MTP application sidan så beror det sannolikt på att du har filer med långa filändelser på din telefon. Appen Soundhound är väldigt bra på att göra såna, gå antingen in och rensa manuellt via filhanterare eller ta bort appen från din telefon så länge (jag antar att den tar bort det då)
Detta är ett program som ska leta upp de här filerna:
http://www.speedyshare.com/files/24068120/FileSearcherforKiesFix.zip
OBS! Jag har inte testat det och vet ej om det är säkert eller förstör er telefon. Ni kör det på egen risk alltså.
---
Får du ingen kontakt med telefonen, prova olika USB portar, prova starta om telefonen igen.
---
Möjligen kan det hjälpa att köra 'MSC.Thunder.FirmwareUpdate.exe' som administratör, för att göra det högerklickar du bara på filen och väljer 'Kör som administratör'.
---
Starta om datorn och kör inte igång några andra program förrens uppdateringen är färdig.
---
En del har haft större framgång efter att ha ominstallerat .NET framework 4.0 i sin dator. Värt ett försök om det fortfarande inte fungerar som det ska.
---
Om Swype inte har svenska som språk efter uppdateringen så har mickeko lösningen.
Last edited: 5 oktober 2010