Under inställningar i nån meny där finns det "fabriksåterställning" Eller om du har 3-knapps kombon så bootar du in i recovery och väljer factory reset där. Det finns även ett tredje sätt med en knappkod som jag inte kan utantill. /qsec
Sant. Men det fins inget annat sätt. Ser ut som jag har allt kvar bara att jag behöver market för att typ installera om titanium backup och liknande. Eller kan jag starta apparna som ligger kvar i telefonen på nått sätt?
Kolla här: https://swedroid.se/forum/showthread.php?t=22935&highlight=market+borta Men ändå så rekomenderar jag verkligen en factory reset. /qsec
Klar med Factory Reset och min market är där den ska vara.Märkbart snabbare i menyer och textinmatning.
Får följande felmeddelande när jag ska uppdatera. "Det gick inte att få tillstånd från {0}- administratören. Programmet stängs." Vid nästa försök bryts bara anslutningen till telefonen när den ska börja uppdatera. Installerar jag om Kies får jag samma felmeddelande igen som tidigare. Har provat att köra som administratör osv. men inget hjälper. Provar nu på en annan dator men där ser jag inte ens någon firmware info om telefonen när jag startar Kies. Telefonen är ju uppkopplad så att det går att synka och ta backup men någon information om nuvarande firmware eller uppdateringen visas ej i Kies. Någon som varit med om liknande?
jävlar vad mobilen flyter på fint nu! Från att jag ville slänga min mobil till att jag verkligen älskar den!
jag körde in 2.1.1 via odin för några veckor sedan och har nu JS5? nya är tydligen JS8. är det värt att slänga in den här nya eller är det onödigt om det inte finns så mkt nytt/ förbättrat mot min nuvarande JS5. kanske nån som haft JS5 och gått över till JS8?
Q: Drog en full reset av mobilen, sen uppdaterade till senaste NEE. Allt funkar fint, förutom min Wi-Fi. TeliaGateway00******* Deaktiverad, Säkrat med WPA/WPA2 PSK Vad betyder det, och vad kan felet bero på? Har sökt runt lite och har inte riktigt hittat någon användbar information, så nu vänder jag mig till er kunniga här på forumet!
Ny medlem här, hej hej Jag har en NEE, tidigare på 2.2, och den hittade 2.2.1 i Kies utan problem när jag pluggade in den. Uppgradering håller på och tuggar på nu, skall kolla på en film nu, så jag får se senare hur det gått...
Löste problemet själv. Jag restartade routern, drog en ny factory reset följt av att inte aktivera Wi-Fi i "startup guiden". Gick in manuellt och aktiverade wifi o skrev in lösenordet etc. voilà! Dags att modda mobilen!
uppdaterad o klar.. funkar skit bra (NEE) roligt att de har ändrat så man kan ha annan bakrunds bild på lockscreen. Än så länge bara toppen!
Samma problem som mig. Sitter på min bärbara med 64bits vista och mobilt bredband. Ska testa med min stationära med 32bits vista och fast uppkoppling när jag kommer hem och se om det blir något annorlunda.
Gick från JS7 till JS8. Upplever faktiskt den som ännu snabbare nu. Makalöst snabb i appdrawer och scrollning i menyer.
Gick från JS3 till JS8. Helt sjukt, känns ännu snabbare nu! Alltid lite nervigt att vänta på att det där S:et ska försvinna och att telefonen restartar. Inga problem under installation tack och lov
jaha då blir det till att dra in den här imorgon då, sitter på JS5. verkar som de flesta upplever bättre prestanda än alla tidigare.