Hyresgästföreningen och Bahnhof begår debattartikel. Lyfter (igen) den stora diskrepansen i pris för bredband mellan hyres- och bostadsrätt (sedan 2017 har det för förstnämnda i snitt ökat 70 %, och 5 % i snitt för sistnämnda). En stor anledning till skillnaderna sägs vara "kickbacks" till fastighetsägarna enl. artikeln (som jag nämnt tidigare tror jag vi där ser främsta skillnaderna mellan olika delar av landet). Dvs en stor del av bredbandsfakturan för hyresrätter består av fastighetsägarens andel, eller annan nätägare (och vid varje höjning brukar just internetleverantörer som Bahnhof hänvisa till att kommunikationsoperatören har höjt priset).
De argumenterar att bredband är "lika självklart i hemmet som el, vatten och värme", om än inte riktigt där så lär det ju följa strax efter (i rangordn.). [Om det blir någon annan lösning i framtiden, för hyresrätter, t.ex. inkluderat i hyran - på lägre nivå, lär vi få se diverse aktivister som naturligtvis får problem med det: "
Bongo Byberg - jag lever mitt liv mobilt - använder inga sladdar eller wifi."]
De föreslår reglering enl. självkostnad för att tillhandahålla nätet i byggnaderna; lagkrav på transparens (hur stor andel är vad; de som förr fick separata fakturor från stadsnät resp. internetlev. såg ju givetvis detta (men även i "stadsnätshalvan" kan det ju finnas inbakat vad fastighetsägaren vill ha); och att tillgång till bredband ska likställas med el, vatten & värme - dvs någon form av skydd mot orimliga avgifter. (Hahaha - elnätsbolagen skrattar och tar en kaka till kaffet.

)
”Pris på bredband i hyresrätt skenar”Click to expand...