Så pga det struntar du gärna i en grym telefon, den grymmaste. Så många appar kommer inte med och det är ju enkelt ett avinstallera eller inaktivera dem.
Jag har ju tydligen fel. Kanske handlar det bara om att iOS börjat locka. S10 är en super telefon utan tvekan. Allt verkar så enkelt med iphone. Kanske är en fas haha.
Allt är ju lika enkelt med Android. Vad är det som är svårare? Förutom vissa saker som inte ens går att göra med iOS.
Min enhet är bara några dagar gammal, kan jag förvänta mig bättre batteritid? Har förvisso dual-sim och en galaxy watch, samt relativt normal ljusstyrka. 1080P upplösning. Får stödladda varje dag och då har jag med nöd och näppe tagit mig till 2h SOT Kan jag snälla få lite tips ?
Den dåliga mottagningen på båda SIM-korten i kombination med att du kör dual-SIM så tror jag att det är iallafall en del av ditt problem. Om du kan tänka dig att inte ha AOD så testa o se om det kan hjälpa batteritiden.
Mottagningen varierar, har varit på platser med mycket bra på båda korten. Men du har helt rätt såklart, det påverkar en hel del AOD har jag ju drömt om att äntligen få [emoji53] Köra Data på tele2 nu. Ska prova sen när den surfen är slut att köra på Telias nät istället. Kanske kan man ta ner jobb-sim tele2 på 3g då? Jag får samma känsla som något beskrev i tråden om note10. Den verkar dra ungefär detsamma vare sig jag använder den eller inte
ah, jo, det kan va dra något mer, 4G drar dock betydligt mindre nu, än när det kom ut. Men har man en dålig 4G täckning, men en bra 3G täckning, så hjälper ju det batteriet oavsett om det är 2G, 3G eller 4G
Telefonen optimerade visst bort AOD själv under 40% batteri. Tyckte mig se en skillnad i standby när man kollade trenden Ska prova utan AOD i morgon
Med telianätet som standard och bara 3g på tele2, AOD avstängd så börjar det likna något Kanske inte otroligt bra men iaf fullt normalt som förväntan. Måste säga att jag är imponerad. Det är fler saker som imponerar än irriterande saker!
Plötsligt så har jag 3h SOT, Knappt ingen drain i viloläge och 50% batteri kvar efter 15h utan laddare Verkar lovande
Så sjukt irriterande att telefonen inte automatiskt överför samtalsljudet till den enhet man svarar i [emoji53] Om jag har ett uppkopplat headset men svarar på mobilen så ska ljudet alldeles självklart komma i telefonen Samsung pay verkar fungera strålande, mycket bra! Faktum är att en massa saker är riktigt bra jmf med iOS
Fingeravtrycksläsaren...va fan. Långsam och ett jävla tryckande för att funka. Så långt har inte kameran imponerat över min Note 9 men den kanske aldrig var bättre ändå.
Jag är nöjd med allt förutom fingeravtrycksläsaren. Jag tycker ovanstående post sammanfattar upplevelsen ganska bra. Upplevelsen med fingeravtrycksläsaren förstör helhetsintrycket rejält. Synd på en så bra telefon annars.
Jag kan verkligen inte hålla med er om fingeravtrycksläsaren. Den fungerar hur bra som helst för mig. Jag kör iofs utan något skärmskydd. Fungerar super! Typ 9 av 10 gånger.
Ja det låter som att skärmskyddet är den gemensamma nämnaren för en bättre upplevelse vad det gäller fingeravtrycksläsaren. Jag tycker dock att precisionen är förbättrad i och med den senaste uppdateringen som kom för någon dag sedan.
Fingeravtrycksläsaren är riktigt snabb. Alltid varit sedan juni. Kör aldrig några skärmskydd. Förstör bara hela känslan av telefonen. (Likaså skal och annat skit.)
Måste säga att jag inte är särskilt imponerad av S10an. Haft den någon vecka nu, efter att tidigare haft S8 och däremellan Xiaomi Mi9. Vore det inte så att jag får mobil via jobbet hade jag aldrig köpt denna dyra mobil då den höga prislappen inte på något sätt väger upp prestanda/funktion jmft mot Mi9. Kameran är något bättre än Mi9, men det är ingen jätteskillnad vad gäller "point and shoot". Skärmen är helt klart bättre. Batteritiden markant sämre, likaså flytet i OSet. Då har jag ändå avinstallerat en sjuhelvetes massa bloat som följer med telefonen. Fingeravtrycksläsaren något bättre men inte superbra.