De är intressanta dock vet man aldrig hur är ljud o uppkopplingskvaliteten på den. Jag hade hoppats på Urbainsta men de var helt värdelösa och de flesta reviews gav tummen ner för de.
Nu blev det en beställning på ett par TWS i100 från Ali. Kunde inte hålla mig när de kostade drygt $20. Får väl se vad de går för när de anländer.
Har länge varit sugen på att beställa såna till barnen men fortfarande inte gjort det. Ska bli kul att höra vad du tycker om dom när du testat dom
Jag skaffade till barnen men dom fick dom igår så inte testat spec mycket än. Var dock nyfiken själv så jag kopplade ihop en av dom till min telefon bara för att testa lite snabbt. Musik fungerade kanon, inte samma ljud som i mina airpods men är man inte superkräsen skulle jag säga att dom är ok i rätt miljö. Testade att prata in ett meddelande på min egna telefonsvarare och det lät också ok, återigen var ju airpods bättre men tyckte ändå man hördes bra. Det testet gjordes i en relativt tyst miljö. Det jag reagerade på var att när man hade båda i öronen lät det lite burkigt vid samtal men om man bara hade en så lät samtalsljudet riktigt bra Första känslan är att dom allafall kan vara värda 899:-. Speciellt till barn som kan slarva bort dom
Jag köpte ett par för ett par veckor sedan. Jämfört med airpods eller pixel buds så är de klart sämre. Sämre ljud, sämre passform. Ibland synkar inte ljudet helt mellan höger och vänster. Det märks mest när man lyssnar på tal. Jag är ganska besviken och tycker inte att de är prisvärda.
Är ganska exakt så som jag upplevde det. Musik fungerade bra med synken mellan dom båda men tal var värre, det var därför jag bara använde en av dom och då lät det bättre
Ja, men jag har inte hunnit testa dem så mycket. Mina intryck hittills: samtal funkar bra, jag hör bra och motparten säger att jag hörs bra. Ljudet vid musik är sådär. Inte mycket bas. Jag köpte dock lurarna för att lyssna på ljudböcker så då är problemet inte stort. Touchen funkar bra. Allt som allt är de definitivt värda 20 usd plus Postnords kinapaketavgift. Fråga gärna om det är specifika saker du vill veta.
Tack för info! Vad blev totalkostnaden med kinaavgiften? Vilka beställde du? det finns ju så många olika.
Jag beställde dem som recenseras här View: https://youtu.be/X07aEGXzhuw Men tyvärr verkar Ali-länken inte fungera längre. Postnords avgift var typ 110 kr om jag minns rätt.
Jag beställer de här så får vi se... US $16.94 40% OFF|i100 TWS Pop up Bluetooth 5.0 Earphones For IPhone Phone With Wireless Charging Real Battery PK i20 i30 i60 TWS i80 i90 i100 TWS-in Bluetooth Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
Efter lite användning kan jag konstatera att: - Ljudet är helt ok (Jag har inga större krav) - Inga gester, byta låt osv., fungerar på den högra luren på någon av de 4 setten jag köpt. - Ett laddningscase har lagt av