statistik och wake-locks hit och dit i all ära; men vad ger det för reell skillnad i batteriförbrukning under normla hemma-förhållanden?
Då menar jag inte med allt avstängt i nallen, utan med allt vanligt påslaget (push mail, div app sync, wifi alltid på etc). Vad har du för %-förbrukning i snitt då per timme i vila?
och vad var den siffrar med din 655:a?
(kör min DIR655 med orginalinställning = DTIM 1, vilket ger en reel batt.förbrukning på ca 0,5-1% i total vila med: WiFi alltid på, push-mail på, väderwidg/1tim, + div annan synk (bla matlistor i push-form) aktiverad. Med lite löpande användning, koll av mailen, sms, nån snabb check i nån app/internet ligger jag ca 2%/tim. Duger fint anser jag alla fall. Full funktion på S3:an och riktigt fin kvalitet på nätverket)..
Last edited: 26 sept 2012