Bytte till min 2.1A laddare och då står det att det skall ta 44 min från 64% till fullladdat. Kanske fel på laddaren som följde med telefonen??
G2 vs Note 3: http://android.hdblog.it/2013/10/01...test-live-batteria-in-continuo-aggiornamento/ Det är ett live test där de använder telefonerna lika mycket, uppdateras varje timme med statistik. Är på italienska, men det finns ju Google translate om man vill veta mera vad det står.
Fick hem min idag strax före kl 12:00 och har hårdkört den. Kört en hel del streamingtjänster (Csports, netflix, tv4play, spotify), spel (Dead trigger, fifa14), och har sedan jag fick telefonen idag haft wi-fi/3g/gps aktivt konstant, testat de mesta egna funktioner från LG, installerat så pass många appar att nästan inget minne finns kvar (har 16gb versionen man fick som testpilot) och även haft full ljusstyrka på. Apparna jag har startat har jag inte heller stängt ner via taskmanagern utan har låtit dem ligga aktiva för att försöka suga ut så mycket som möjligt. På ca 6 timmar har batteriet gått från 70% till 13% och kan inte säga annat än att jag är mäkta imponerad. Kommer testa den vid mer normala förhållanden under morgondagen. Förväntningarna sköt i taket efter dagens användning i varje fall.
Utan att säga för mycket så har det gått åt 31% på 2.37 timmar tänd skärm Skickat från min LG-D802 med Tapatalk 4
Display-on-tid på över 8 timmar (med 60 % ljusstyrka) på andra laddcykeln. Jag har aldrig varit med om liknande! Läs också här: http://citronbitare.blogspot.se Skickat från min LG-D802 med Tapatalk 4
Hej! Jag håller med era tidigare inlägg om batteriet, är ju sjukt bra! Men har en fråga, batteriet når ju sin fulla potential efter några laddcykler, vilket min fråga handlar om. Fick mobilen igår den va 96% så tog och laddade den till 100 innan jag började använda den. Och tänkte att jag kör ner den till nära 0 och laddar upp den igen. Ska/behöver man göra det? kan även tillägga att LG har konstruerat mobilen så att den stänger av sig redan vid övergången till 1%, vilket jag antar är för att skydda mot heltomt batteri vilket jag hört inte ska vara så bra? Min mobil stängde iaf av sig direkt den gått under 2%. tacksam för svar!
Jag kör 5 laddcyckler laddar fullt till 100% sedan använder jag den tills den stänger av sig så har jag gjort så länge jag har minnats och då har jag fått ut det mesta av batteriet sen ska helst inte ladda batteriet förrän det är nere på 40% om man vill att batteriet ska hålla länge då menar jag över 1år. Skickat från min LG-D802 via Tapatalk 2
Nej, med dagens Li batterier behöver man inte ladda ur innan man laddar igen, de mår t.o.m. bättre av att laddas regelbundet. Avstängningen är däremot en säkerhetsåtgärd eftersom Li batterier inte tål att laddas ur helt, lyckas du ladda ur ett Li batteri helt så går det inte att ladda upp igen. Det är dock inte lätt att tömma helt. Den proceduren lever kvar hos många men har ingen inverkan på ett Li batteri, varken 40% saken eller urladdning när man trimmar in det. Det enda ett Li batteri är känsligt för (som jag skrev ovan) är total tömning eftersom det förstör batteriet. Har jag tillgång till laddare laddar jag i princip mitt dagligen, även fast det inte behövs, och mitt är precis lika bra nu som det var för 1½ år sedan när det var nytt. Dock stämmer det att det blir bättre efter man använt det ett tag från det var nytt.
Om ni har problem med batteritiden med 4G/LTE, så kan detta bero på dålig 4G mottagning. Var tvungen att stänga av 4G på frugans telefon (samsung) pga att den hoppade mellan 3G och 4G så ofta att samtal inte ens gick fram. Detta med WLAN aktivt... På min G2 fungerar det bättre, men det drar mycket batteri att hoppa mellan olika nät...
Jag är väldigt imponerad av batteritiden! Har gjort några batteritests och har publicerat de här: http://citronbitare.blogspot.se Skickat från min LG-D802 med Tapatalk 4
"Sedan kopplade jag telefonen ur laddaren och lät den ligga orörd under hela natten. Under dessa 8 timmar tappade den bara 2 % - trots att datasynken för alla Google-tjänster, ett Exchange-konto, Twitter och väder-appen var på." " I viloläge (och med synk på) tappade den i snitt bara ca 1% per timme." Inte för att jag vill kritisera, men är inte de två uppgifterna lite motsägelsefulla? Eller det är kanske bara ett typo.
Jo, det kan upplevas som motsägelsefullt. ;-) Nu har jag redigerat och förtydligat texten. Skickat från min LG-D802 med Tapatalk 4
Tänk på att batteriet inte är kalibrerat rätt och ligger kvar på 100% otroligt länge. Jag fick ut 45 minuter surfande innan den gick ner till 99%, sedan tog det 9-10 min per procent(fortfarande sjukt bra).
Stock Launchern, inte säker på hur widgets räknas dit eller inte. Kan vara någon bugg med detta då jag sett flera som haft stor mängd som dragits utav detta. En annan fråga, någon som använder Better Battery Stats och vet vad mmc0:0001:2 är för wakelock under kernal wakelocks? Det gör något sjukt mycket och den finns där även om jag återställer telefonen helt (utan att återställa data eller något). Kan få counts på runt några miljoner på en dag o.O