Jag hade kunnat leva med att behöva använda en adapter men när hörlursingången är under en opraktisk lucka plus att det irriterande bruset man hör när något ljud spelas upp genom högtalaren(som man hör om man har högtalaren intill örat) även hörs i hörlurarna, vilket i detta fall är betydligt mer påtagligt, är den riktigt jobbig att använda med hörlurar. Den låga max-volymen är ju inte heller något plus.
Har inte lyckats hitta nån bra adapter som funkat, det ska va nån riktigt smal variant så den verkligen sitter fast. Har haft ett par olika adapters som jag har moddat med kniv för att få dom riktigt tunna, men det funkade aldrig tillfredställande. Testa Lithium music player, den har en volymboost funktion, användbart på u8220. Min u8220 har tjänat mig väl, och har lärt mig mycket genom att hålla på och mixtra med den osv. Numera använder jag den väl mest som väckarklocka ibland
Ha, jag råkade faktiskt köpa ett par hörlurar med 2,5 mmkontakt när jag skulle köpa nya till mitt bt-headset. Med in-ear-lurar är volymen inte dålig, kan bara ha max 50%. Sen installerade jag zeam istället för adw, som jag haft problem med från första början. Nu har jag kanske en tiondel så mycket lagg som för några dagar sen. Men problemet kvarstår ju - telefonen är underutrustad, och det ska inte krävas månader av trial-and-error innan man fått den användbar till det mest basic en Android ska klara av.
Asså, har ni inte spräckt era högtalare än? Själv har jag faktiskt börjat gilla min tele riktigt mycket nu efter Froyo, jag har helt klart hellre en U8220 med 2.2 än en X10:a med 2.1 Bara den usla prestandan i spel, men den går inte att göra något åt. Jag hinner ändå aldrig spela
Det är sant, jag skulle aldrig köpa en i dagsläget men när jag köpte den så var det väldigt prisvärd. Men det var då det
Det var skönt som i att det var skönt att få ur sig det var allmänt irriterad att jag inte väntade lite längre innan jag skaffade en billig, bra androidtelefon.. Den här är lite för seg för allt jag skulle vilja göra med den..
Hehe faktiskt Tack vare att jag köpte u8220'n så upptäckte jag androids enorma möjligheter. Det känns lite som en nörd pånyttfödelse, lite som när man höll på med datorer förr i tiden när det var hett och nytt. Så enormt mycket nytt att lära osv, så nu sitter jag med u8220'n och en Galaxy S Och det får nog räcka tills vidare iaf, väntar med spänning på Cyanogen ROM till SGS'en. Ooohh yess, det verkar som CM till SGS kommer ha JIT också, Linpack rekord here I come!!
Ja, det är väl det mest positiva med luren, att man lär sig en hel del om att optimera mjukvaran i android - även om det inte ser exakt lika dant ut på varje lur är grunden den samma.
Det har krånglat under samtal genom att man sänker volymen, för att det är så högt. Men då stänger man istället av volymen så den du pratar med hör dig men du hör inte honom/henne. Det går endast att lösa genom att stänga av samtalet och ringa upp. Att höja igen går inte eftersom telefonen laggar så in i helvete.
Inte det jag menade. För mig blir det så att dom som ringer kommer till 3-svar och inga signaler kommer fram till mig.
Ja, jag har swap och OC till 690 MHz. Det kan ju vara så att minnesbristen gör att telefon-processen dödas av system för att frigöra minne men i så fall borde swap hjälpa.
Jodå, jag har samma problem. Eller hade, (tror) jag löste det genom att rensa dalvik cache i recovery och sen i TU lägga över den på sd igen. Suck...