Vilken bump Det finns i princip två alternativ: Quad Lock Europe® - Official Store mobile | Peak Design Official Site Quadlock har mer robusta fodral medan Peak är mer slim. Själva fästmekanismen är nog lika bra/pålitlig. Är du rädd för vibrationer behöver du ha ett MC-fäste med vibrationsdämpare: Motorcycle Jag har kört Quad Lock på min cykel i många år nu och har dock aldrig haft några problem orsakade av vibrationerna/stötarna. Jag har ingen dämpad framgaffel heller, vilket borde minska risken.
Jag har Peakdesign sedan drygt ett åt och den sitter superstadigt på min cykel, och då är det i stan och inte i skogen men jag tror den skulle sitta ok där också.
Skulle säga som ovan, Quad Lock är nog king när det gäller ditt ändamål. sen är ju oxå att ha telefonen på styret beroende på vilken cykling man gör kopplat till risk som man bör vara medveten om. Cykeldator eller klocka är nog tåligare. Och även där funkar quad lock rätt bra!