En av de första anledningarna till att jag vände mig ifrån socialdemokraternas gamla gråa skyddsnätsamhälle. Det gör att folk förväntar sig att någon annan hanterar problem runt en.
Jag har inget jobb - jag får pengar av staten.
Jag bryter benet - akutvård bara finns där.
Mina barn missköter skolan - det måste vara statens/skolan/lärarnas fel.
Nej, det är det inte slapptaskföräldrar, DET ÄR ERT ANSVAR! Jag har bra inblick i hur gymnasievärlden ser ut genom att en släkting till mig är rektor för en större skola här i Göteborg och det är tamejfan hemskt hur föräldrarna beskyller skolan för att deras ungar skolkar.
Den som går i skolan har ansvar för sin skolgång. De som har ansvar för att den som går i skolan sköter sin skolgång är undertecknads föräldrar. I alla fall fram till 18-årsdagen.
Det är som hon idioten
Zooklubba; länkade till här på förra sidan. Snacka om att hon inte kommer få ett enkelt arbetsliv. "Vaddå får man inte jobb bara man skriver lite kasst formulerade skitmeningar på en pissig femeniskblogg? WHAT DA FACK???????2+++2+"
Idioter. Fan va arg man kan bli.
Click to expand...