Några blandade bilder med P20 Pro, vissa är RAW som är efterbehandlade i Lightroom och andra är JPEG som är redigerade i Snapseed. / Magnus
P20 Pro, autoinställningar. Katt! Primörer (tror jag)! Bata nåt experiment med konstigt ljus! Utsikt från jobbet x1! Samma utsikt x3! En... Grej!
Hmm... När jag ser dessa utmärkta bilder får jag sådan lust att byta ut min kära Xperia X mot denna Huawei P20 Pro... Bara för dess utomordentligt vassa kamera! Men jag ska se om det finns någon jämförelse mellan Pixel 2 och denna innan jag går vidare, angående kameran. Priset verkar vara ungefär det samma, tror jag... Tack för att ni delar med er av era alster! /d:-)
Jag håller på och experimentera lite med bracketing nu och här är några testbilder, de är alla än så länge baserade på en enda exponering men jag kommer utöka testerna till flera brackets för att få bättre dynamiskt omfång. Naturligtvis är de fotade i råformat och därefter efterbehandlade. Med tanke på att det bara är en mobilkamera med en relativt pytteliten sensor så får man ut ganska bra dynamiskt omfång enbart från en exponering. Lite imponerad är jag ändå. / Magnus