Jadu. Arcen är ju väldigt fin måste jag säga. Men x10:an är fortfarande väldigt bra. Tycker jag iaf. Jag personligen köper aldrig telefoner på abonnemang. Men det är jag det. Sent from my phone using Tapatalk
Okej jag förstår. Hade jag råd skulle jag slå till på arcen direkt, och ge x10an till min frugan. Utan tvekan. Sent from my phone using Tapatalk
Ok, jag antar att det här problemet inte handlar om telefonen i sig men jag har mailat halebop och jag tänkte ändå fråga här. Sedan två dagar tillbaks så kan en av mina kompisar (Tele 2) inte smsa till mig (Halebop), smsen kommer inte fram. Hon kan smsa andra (även till andra med Halebop) och andra kan smsa mig utan problem. Vi kan även ringa varandra så det verkar inte vara något strul med numret. Det är bara smsen som inte kommer fram. Det här har aldrig hänt mig förut och jag har ingen aning om vad det kan bero på. Jag hade fattat om det hade gällt även för andra med samma operatör men det är ju inte så. Finns det någon funktion i telefonen där man kan råka "blocka" sms från en viss användare så att de inte kan levereras och att jag då har råkat klicka på det alternativet? (jag tycker att då borde hon inte kunna ringa till mig heller men man vet ju aldrig). Det här är sjukt störigt, vi smsar varandra dagligen och planerar saker.
Vet att vissa tredjepartsappar ( smsappar ) tillåter en att blockera SMS från en viss person i telefonboken. Jag tror även att man kan blockera telefonnummer som inte finns i telefonboken. Men jag är inte säker. Vad använder du för program när du smsar? Sent from my phone using Tapatalk
Jag har kollat igenom handcent settings nu och där finns en "blacklist" men den är tom så det kan inte vara det.
Okej. Gå in på handcent. Tryck på meny-inställningar-security and privacy. Där finns det en "Black list" kolla om du råkat lägga till din kompis där. Sent from my phone using Tapatalk
Hej. Bestämde mig för att flasha nya uppdateringen som finns ute på xda. den här: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264 jag gick från CM 6.1.3 v3.3 det står att man skall få med nya arc launchern och lite extra. Jag fick inte med någonting. absolut ingenting av det som lovades skulle vara med. Gjorde jag fel när jag flashade? jag valde den nya updaten som finns på sidan. Flashade den precis som vanligt. Men ingenting nytt. finns det någon som har någon idé om vad som kan ha gått fel? sen har jag ingen täckning heller. inte haft någon täckning på hela kvällen. Har telenor. Någon som har telenor med samma problem?
jag får helt enkelt installera CM 6.1.3 v05, sen lägga in update zip v054 och se om det fixar biffen.
nej det gick då absolut inge bra. cpu ligger på 100% hela tiden. telefonen är seg som sirap. installerade om den flera gånger och gjorde precis som vanligt/som man skall göra. Vette fan vad det är för fel.
flashade in nya freex10 romen. Samma sak där. Seg som sirap och cpu är på 100% hela tiden. VAD FAN gör jag för fel.
nu blir jag ledsen på riktigt. reparerade telefonen med seus. startade telefonen och den var precis som vanligt. inget lagg eller någonting. Rootade då telefonen med superoneclick. Då laddage den ihop igen. Cpu 100% hela tiden och segt som sirap. Vad gör jag för fel? Jag kan för mitt liv inte förstå vad dert är som är fel.
låter skumt, har du testat låtit telefonen vila lite efter Root? FreeXperia! Nothing is True, Everything is Permitted!
ja, jag har alltså testat allt som jag kan komma på. Så sjukt jävla SEG. alla program som kan kolla cpu-belastning säger samma sak. den klockar aldrig ner. Men det sjuka var att när jag kopplaade in usb-kabeln så klockade den ner. när jag monterade minneskortet alltså. Så jag formaterade det och la in alla zip-filer på nyss. flashade och problemet var tillbaka. Kan det vara minneskortet so spökar? låter dock högt icke troligt. men jag behöver verkligen hjälp. blir tokig. måste ju ha en mobil.
har du inget annat sd-kort du kan testa då? Har aldrig hört talas om det innan, det du kan göra är juh att fråga på xda finns lite ner erfarenheter där.. FreeXperia! Nothing is True, Everything is Permitted!