Jag läste någonstans att det var något verktyg folk använde för att förenkla hanteringen av produkter i Amazon som inte var uppdaterat som också skapade problem, något som Amazon inte tog ansvar för. Just "Build International Listings" tool verkar dock vara officiellt från Amazon.
Mjo, men där kan jag lätt tänka mig att det var någon som tryckte på en knapp av ren vana också och inte tänkte på vad som kunde hända.. hade det skett automatiskt skulle ju antalet butiker med fel varit astronomiskt högre. Därmed inte sagt att BIL är bra, det är säkert jättelätt att göra fel i det programmet..
Den här blogg-posten verkar ju ge sken av att det var lite opt-out som gällde vid starten, men den säger också att valutakursen automatiskt ska komma med vilket den också gjorde för merparten av posterna. Amazon Will Expand to Sweden: Start Selling on Amazon.se
Last edited: 11 december 2020