Själv har man kopplad GPay till nederknappen tycker det går snabbare än dra ner den från swipe down, men å andra sidan hoppas jag på att i Wear OS att det blir lite mer som på mobilen där man inte behöver Gpay appen öppen bara att man har mobilen upplåst, men det tvivlar man dock på att det kommer hända då det har ingen face eller ID print utan mönster eller pinkod som oftast bara aktiveras om man tar av klockan från armen. Vilket skulle nog höja säkerhetsrisken om NFC var aktiv konstant som på mobilen.
Sedan får man väl hoppas på att EU höjer kontaktlös betalning gräns från €50 är max inom EU medlemsländerna är dock fritt för dom sätta sin egen gräns så länge det inte passerar EU högsta gräns som motsvarar €50. Medans UK som lämnad EU kommer höja sin gräns till £100 vilket är max gränsen hos MasterCard och Visa.
När man läser sånt här så tycker man bara att EU sätter för mycket gränser. Kan förstå att EU kan sätta gränser för medlemsländer som har Euro och är med i bankunionen och kitt och kör samma valuta. Men Sverige som har hand om sina egna ekonomier borde få vara fri sätta sin gräns till 1000 SEK. Men frågan är dock bara hur många svenska banker skulle vilja frivilligt gå med på sätta 1000 SEK, då bankerna är det som är ansvariga för kontantlösa betalningar utan pinkod.
UK contactless card payment limit set to rise to £100 on October 15 - Mirror Online
Men det är minst bedrägeri genom kontaktlösa betalningar hade det varit många fler obehöriga köp på kontaktlösa betalningar än genom kort och likande så hade man kunna förstå den mindre gränsen. Men som jag ser det så finns det ju ingen anledning begränsa den till 400 SEK som Sverige har just nu sedan det höjde från 200. Finns ganska många EU länder som satt sin gräns på max gränsen på €50, hade säkerligen haft högre om inte EU hade förbjudet dom.
Click to expand...