Skärmbyte Jag har haft en liten oljefläck i mitten på min skärm sedan jag köpte tabben i början av juli. Den syntes knappt när skärmen var igång dock så har inte haft jätte bråttom att lämna in den. Nu är det dock gjort, det tog exakt två veckor, den blev skickad till Anovo och är nu helt felfri vad jag kan se..
Bara tva veckor, min har varit inlamnad i mer an en manad, jag far bara svar om att det e pa gang, ska strax vara atgardat.
Lämnade in min platta för någon vecka sedan och de skickade in den för reparation. Jag försökte få dem att helt sonika ge mig en ny, men icke...meh!
Det låter ju helt galet? Jag tyckte 2 veckor var i längsta laget.. ..antar att du har kollat status på Emrox Network ?
Tror nog du vinner på det i längden ändå, som jag har förstått det så har många som fått en ny råkat ut för newtonringar igen.. ..tror inte jag har läst om någon som har fått sånna igen efter reparation.. ..men det finns ju säkert andra här på forumet som har bättre koll i hur det ligger till med det, min är i alla fall fläckfri nu
Jag kan instämma med grymmer. Jag lämnade in min i början på augusti och efter två veckor hos Anovo så kom den tillbaks med utbytt swapenhet. Efter det så har den bara fungerat och inte en tillstymmelse till nya oljefläckar.
Idag dök de fruktade oljefläckarna upp på min 5veckor gamla, svarta tab från telia Hur hanterar de det? Är det bara att gå in i närmsta telia-butik och få en ny?
Hej! Jag har bytt platta 2 gånger...är alltså inne på min tredje platta...alla byten har gått smidigt! Knappt några frågor alls! Se till att behålla lappen med alla kampanjerbjudande....själv har jag 9 månaders TV4 play tex!! Den enda skillnaden mellan dig och mig är att jag var inne efter bara några dagar! Kan bli så att de skickar den på lagning eftersom det gått 5 veckor! Mvh Edge
Tack för snabbt svar! Håller tummarna för att jag får en ny på direkten då de oftast inte är så effektiva Kan ju börja sälja tv4play abbonemang om jag får byta flera gånger...
Fick en sketen liten newtonring nyss på min platta inköpt i början av oktober. Försvann dock genom att blåsa luft i laddanslutningen. Borde jag lämna in den ändå? Sent from my GT-P7500 using Tapatalk
Ursäkta språket, men jävla pissråtta. Newtonringen kom tillbaka idag, ganska liten, och den försvann så fort jag blåste i ladduttaget. Men jag måste ju lämna in den, köpt den på phonehouse i början av oktober. Och vad ska jag göra, lirka till mig en ny, eller lämna in den för reparation? För er som fått den på reparation, har problemet försvunnit? Känns så djävulskt surt, för min tab är ändå eller borde åtminstone vara av en nyare modell. /Stefan Sent from my GT-P7500 using Tapatalk
Min erfarenhet säger skicka in den. Jag har inte sett någon här på forumet som återfått oljeringarna efter rep hos Anovo. Min rep tog två veckor i augusti och min tab har kört fefritt sedan dess. Min är köpt hos Telia.
Det stod utbytt swapenhet. Jag fick nytt imeinummer nytt seriel nummer och ny macadress. Jag tyckte att bakstycket såg nytt ut också. Dessutom skickade dom den liggande i en ny låda med medföljande ny laddare och Usb-adapter.
Då var min tab inlämnad. Skickas i första hand till phonehouse eget service center. Står dom som frågetecken åker den vidare till anovo. Bara hoppas att anovo skärpt till sig. Hade jättemycket problem med min HTC hero där det slutade med att någon chef på phonehouse sa till dom vad som skulle göras. Sen var det problem med min Nokia E71 också Sent from my HTC Vision using Tapatalk