Hmm. Jag har motion också
Visa bifogad bild 192827
(No motion detected) vs (no occupancy detected)
Motion uppdateras ungefär 1 gång/min medans occupancy verkar vara mycket längre tid. Motion verkar vara bättre för mig gällande lamporna, för när jag går in i det rummet så är jag oftast bara inne i någon minut och då vill jag att lamporna släcks efter ett par minuter, vilket de gör om jag använder motion istället för occupancy i HA. I Googles skriptredigerare så står det occupancy, när den faktiskt använder motion, för så här såg det ut där
Visa bifogad bild 192828
Och kunde ha 3 minuter där också. Använder jag beläggning i HA så kan jag inte ha 3 minuter, för då säger den fortfarande att rummet är "occupancy".
Hmm.. ok. Det dumma med entity är att man måste ha med rummet namn för enheten, för om man inte skriver namnet där, och har flera av samma (t.ex. flera Aqara Motion sensor som jag har, så ser man inte vilken som är i vilket rum.
Click to expand...