Hmm, okej. Har jag båda på manuellt i ett mörkt rum och använder skärmen som "ficklampa" så lyser Nexusen upp rummet mer än vad U11+ gör. Upplever samma sak i själva användandet. Verkar på XDA:s forum att det skiljer för användarna där också. Samma med GSM Arena och Techzilla. De har ju helt olika upplevelser av skärmstyrkan. Vi två borde ju dock ha fått från samma batch och med samma skärmtyp, så det ska väl inte vara någon hårdvaruskillnad!?
Det "så kallade" boomsound ur telefonhögtalarna var sämre än Nexus 6p. Liten besvikelse där faktiskt. Ljudet är inte dåligt, det är bättre än medel men sämre än 6p. Den undre högtalaren har ett djupare register än den övre och jag tycker att placering är dum på den undre. Ljudet blir inte en perfekt stereo.
Första intrycket är att den känns otroligt tung och stabil. Det förstnämnda är knappast en nackdel i mina ögon, utan snarare en fördel. Känns otroligt gedigen.
Tråkigt att högtalarna och skärmen inte verkar ha blivit nämnvärt bättre på två år sen jag köpte min 6P
Håller med dig om högtalarna. Men skärmen tycker jag är bättre på U11+. Högst personliga åsikt såklart. Hittills har jag inte hunnit testat kameran hehe...
Högtalarna låter ok men inte mer, åtminstone flera grader bättre än min sketna G4. Är ju ingen skärmexpert men jag tycker verkligen skärmen är fenomenal så här långt.
En sak jag reagerade omedelbart på var att den verkligen inte vad varken så hal som vissa säger, ej heller att den är nån särskild fingeravtrycksmagnet. Fatta mig rätt, givetvis syns ju när man använt den, men jag upplever att det är betydligt mindre synligt än på ex galaxy Note eller vanliga S8:na och liknande. Hade förhagor om att den skulle vara betydligt värre. Återstår bara att utvärdera batteritiden nu.
Hm. Varför jag blir osäker är därför att det det verkar gå att roota via magisk manager superlätt bara man har tillgång till samma boot img som körs på telefonen och jag hittar inget om att den måste ha upplåst bootloader innan man kör magisk? Då undrar jag vidare om det går att tanka hem boot. Img, eller hela ruu någonstans? Detta med Magisk är helt nytt för mig. [emoji3]
Du behöver ha en upplåst bootloader för att kunna installera filer som inte är digitalt signerade av tillverkaren (HTC). När du låst upp den behöver du flasha/installera twrp recovery, från denna kan du sedan installera magisk.zip Nu var det nog ett halvår sedan jag senast körde magisk, därför vet jag inte om den numera klarar att gömma att bootloader är upplåst, om inte kommer du inte att kunna installera t.ex. Netflix eftersom den kontrollerar om Google play anser att mobilen är certifierad (vilket den inte är med upplåst bootloader). Har dock inte haft problem med bankappar och andra streamingtjänster.
Ok. Jag byggde upp falska förhoppningar [emoji16]. Enda sättet att låsa upp bootloader är via htc development och då blir man blåst på garantin så jag vill slippa det såklart. Jag lästa denna tråd och såg inget med bootloader där men det är ju klart att den måste vara upplåst för annars har man ju inte tillåtelse att modifiera befintliga. https://forum.xda-developers.com/htc-u11/help/how-to-root-u11-t3722654 Rejält mycket krångligare att roota htc jämfört med Nexus hm.
Still early but.... Hittills är batteritiden över förväntan måste jag säga. Laddar alltid upp fullt innan jag lägger mig av gammal vana och sen brukar jag se till att ha fullt till jobbet börjar. Sen kl 08:00 imorse har det blandats fritt mellan surfande, youtubeande, samtal och bara ligga och inte användas. Ligger kvar på 90% än så länge och har svårt att se att jag kommer under 50% om jag inte tvingar fram det. Som sagt, på tok för tidigt att utvärdera men första tecknen är helt klart positiva. Sen hela grejen ang ljusstyrkan på skärmen, vrid upp den till max och den är definitivt i klass med andra skulle jag säga utan att ha mätit. Maximal ljusstyrka brukar jag aldrig ha, men förstår att vissa föredrar det i ljusa miljöer.
Ni andra, hur upplever ni batteritiden? Follow up på min hittills första dagen, är på 60% och landar kanske runt 55% eller nåt vid sängdags. Så jag tror utan problem att 2 dagars batteritid är uppnåelig.
Batteriet är riktigt bra! Jag har "misshandlat" batteriet idag och har 61% efter 15 timmar. Jag laddar alltid under natten så det viktigaste för mig är att mobilen klarar en hel dag utan stödladdas och detta klarar den utan problem.
Jag ska låta den ligga oladdad under natten och försöka köra den så långt som möjligt imorgon, kommer dock ha med mig laddaren utifall att
Skärmens ljusstyrka var något som jag var riktigt orolig över. Men den är enligt mig bra! Skärmen har jag inget att säga mer än att den är riktigt trevlig! Jag har ytterst lite backlight bleeding om man ska vara noga och leta efter något. Telefonen är otroligt rapp!! Bakstycket som jag trodde skulle vara av glas, vilket också oroade mig är av plast vilket jag tycker är bättre. HTC Sense är faktiskt riktigt trevligt! Jag har i flera år kört nova Launcher men trivs fortfarande med Sense vilket är ett mkt gott betyg. Gillar skarpt "halvhjulet" man får upp när man klämmer telefonen. Mycket bra att jag kunde skifta navigeringsknapparna! Jag bara måste ha backa-knapp till höger hehe. Jag gillar telefonen verkligen! Så... Om jag ska leta efter negativa saker så är det power knappen som är lite vass och skaver lite mot mitt pekfinger. Den hade gärna fått sticka ut mindre och vara mindre vass. Jag tycker att det är synd att högtalarna inte är bättre än på Nexus 6p. Bakstycket ser idag blankt och vacker ut idag, men är nog en rep-magnet. Största minuset är att den idag ser jobbig ut att roota tycker jag. Jag saknar Adaway bland annat...