Jag har bara skummat igenom några recensioner och dom nämnde buggig mjukvara så det var därför jag frågade. Men tror nog att en P8 blir bra
Se bara till att ta bort låsskärmen och ha luren att gå direkt till lösenordet eller ännu hellre den grafiska figuren, eftersom låsskärmen är en av de få saker som jag uppfattar som buggig. Man skall dra fingret på denna skärm, men det fungerar inte alltid första gången för alla. Som tur är kan man under säkerhetsinställningarna helt ta bort låsskärmen och endast använda lösenordsskärm (pinkod) och dessutom sätta denna till grafiskfigurupplåsning om man vill.
Klämde på den idag på Elgiganten. Den kändes sjukt välbyggd, men tyvärr var mjukvaran ganska buggig. Tror luanchern startade om sig två gånger under de få minuterna som jag pillade på den. Varför kan de inte bygga en sådan telefon med stock android?
Detta berodde säkert på att en massa folk har pillat på den och ställt till det. Jag har inte haft en enda krasch eller ofrivillig omstart sedan jag köpte den. Det är som sagt en mycket stabil mjukvara i luren.
Efter två veckors användning hittade jag förpackningsskyddet som sitter på skärmen! Helt otroligt vilken noggrannhet de har lagt ner på att sätta på ett styvt plastskydd. Jag tar tillbaks det jag skrev om att skärmen kunde varit ljusstarkare, när jag fick bort skyddet blev skärmen MYCKET ljusstarkare. Man känner också tydligt den oleofobiska ytan direkt på gorillaglaset. Jag råkade komma när skärmen med en tejpbit och då följde plastskyddet med!
Enligt Webhallen skall den här stödja dubbla sim, vad tror ni? http://www.webhallen.com/se-sv/mobilt/221327-huawei_ascend_p8_16gb_gra&atcl=external:ref#overview
Dom måste skrivit fel, P8Lite har dubbla sim om dom nu inte importerat en version av P8 med dubbla sim.
Detta svar fick jag när jag mejlade: Hej, Javisst, jag har nu fått det bekräftat att den har stöd för dubbla SIM-kort. Med vänliga hälsningar / Kind regards Rickard L *********************************** Webhallen Sverige AB Svetsarvägen 10B 171 41 Solna Tel: 08-673 60 00 Fax: 08-650 00 30 Sida: www.webhallen.com Mail: [email protected] *********************************** (OBS! Behåll tidigare e-mail konversation för att vi snabbare ska kunna handlägga ert ärende.) Andreas Behnke (DHL SE) skrev den 2015-06-17 13:39: > Hej! > Ni skriver på er hemsida att denna mobil har stöd för dubbla simkort, stämmer det? > > http://www.webhallen.com/se-sv/mobilt/221327-huawei_ascend_p8_16gb_gra&atcl=external:ref#overview > Med vänlig hälsning / Best Regards / Mit Freundlichen Grüssen > Andreas Behnke > DHL Freight (Sweden) AB - Storage & Specialties > LLP Logistic Planner > > DHL Freight (Sweden) AB > Hangarvägen 1 > SE-423 37 Torslanda > Sweden
Jag hade trott på detta om den hade haft 64 GB minne och KIRIN935 och ett annat pris, men i spec hos WH står det KIRIN930. Det står också att den heter "Ascend" vilket ju är fel, samt att den har 4 processorkärnor vilket ju skall vara 8. När de får ordning på sina grejor kan man tro på dem!
Den modellen hade varit trevlig att få tag på... läste någonstans att då är bägge sim-kortsplatserna gjorda för att hantera LTE, då undra man om det innebär att man kan sätta från vilket kort data ska användas eller om man fysiskt måste ändra plats på korten.
Svårt att veta, dom har inte släppt den än. Jag vet inte om den är ute i Asien ens. Det finns en massa spekulationer och gissningar om spec men inget mer exakt som kommer från Huawei vad jag har hört, bara i allmänna ordalag tror jag. Vi får se vad det blir så småningom!
Hittade följande http://www.etotalk.com/huawei-p8-graul10-364gb-black_p8783.html http://www.gizok.com/huawei-p8-android-5-0-3gb-64gb.html Men även denna artikeln från då den släpptes i Storbritannien http://www.pcadvisor.co.uk/new-prod...ease-date-price-specs-pre-order-sale-3608006/ Där det står följande:
Jodå detta finns att läsa, men om du kollar så finns det inte att köpa, vare sig i UK eller här. Jag kollade Carphone Warehouse som nämns i artikeln, med de har bara den singel-sim med 16 GB lagring och KIRIN930 som heter GRA-L09 som vi har här. Vi får se om och när det dyker upp något.
Jag körde en gång till och filmade med en ganska dålig kamera! Ursäkta den inte helt perfekta upplösningen och då blev det ytterligare lite högre poäng:
WOW säger jag bara.. Vilken underbar lur!!! Älskar allt! Ui't, designen a allt på en! Okej jag älskade min Mate 7'a men fulträff av huawei på denna!