Jag har ju såklart varit inne och ändrat kraftigt i utseendet. Jag gillar inte det där flippandet och vändandet av ikonerna när man växlar sidor i startern så det tog jag bort. Sedan är ju temana oändliga i och med Teman i Lollopop och det innebär en massa nya ikonuppsättningar bland annat!
Kollade på en video om denna och såg att när man dra ner notifieringsfältet så måste man trycka på en knapp för att komma till Quick settings, tyvärr har det placerat knappen högst upp till höger, vilket iofs är bättre än högst upp till vänster. Hur som finns det något sätt att komma direkt till Quick settings?
Om det finns meddelanden i meddelandefältet till vänster så är det meddelandelistan som kommer fram, men om det är tomt så kommer genvägarna fram. Om man inte vill åtgärda meddelandena när det finns sådana så kan man bara svepa åt vänster var som helst på skärmen så kommer genvägarna fram. Meddelanden och genvägar ligger alltså som två skärmar sida vid sida med prioritet på meddelanden.
Kan efter tre dagar med min bara stämma in i lovorden, snabb, snygg och stabil telefon. Jag kör telen helt original och har inte hittat något att klaga på än
Det tog mig ett tag att hitta anledningen till att man inte får notifikationer från alla appar när skärmen är av. Detta beror på att det finns en lista på appar under Inställningar, Strömbestparing och scrolla ner till Skyddade appar där man bestämmer om appar skall tillåtas att köras när skärmen är av. I många fall blir det rätt vid installation att de som kräver att få genom meddelanden redan blir tillåtna att köra vid skärm av i den listan, dock inte alla märkte jag. Jag fick aldrig några ljudmeddelanden och inte heller kom det någon ikon i meddelandefältet nät motståndaren hade gjort ett drag i Wordfeud. Det visade sig att den inte fick köras vid släckt skärm i den listan. Om man inte vill använda denna strömbesparing så kan man via en menyknapp längst ner välja att alla appar alltid skall få köras vid släkt skärm, man kan också där blocka alla via den menyn. Jag har sett andra på internationella forum ha problem med vissa mailappar på detta vis också.
Morsan köpte en P8 idag och måste säga att det är en riktigt trevlig telefon. Nu hann jag inte sitta med den så länge dock, men helt klart imponerad av den och byggkvaliten är tipp topp!
Om den hade haft en aning bättre batteritid så hade jag nog köpt en jag med, men nu har jag blivit bortskämd med Z3c och nu Note 4 när det kommer till batteritid och då vill jag inte gå ner i kapacitet. Kommer det en uppföljare av Mate 7 eller om ryktena stämmer att Huawei släpper en Nexus telefon, då lär jag köpa den direkt! Knäppte några bilder med telefonen och jag tyckte kameran verkade väldigt bra också.
Även jag är mycket nöjd. Köpte en till mig själv och en till min sambo. Hon är dock av uppfattningen att inget slår hennes custom Moto X (Gen 1), så det blir till att skicka tillbaka den ena. Helt klart en lur som överraskar.
Hur ser det ut med root till P8? Tänkte kolla på XDA men hittade inte ens en egen forumdel för P8 ens.
Är det någon som har koll på om det finns något tema som ger lite renare app-ikoner, typ Stock Android?
Har du kollat igenom alla teman i appen Teman? Jag tyckte det var några ganska platta och renare ikoner där.