Fråga: Hur gör jag för att bli InsertCoinanvändare

Diskussion i 'Sensation - ROM-filer och utveckling' startad av magnutz, 6 mars 2012.

  1. vulfgar

    vulfgar Senior Droid Hedersmedlem

    Blev medlem:
    14 maj 2011
    Inlägg:
    1.569
    Mottagna gillanden:
    232
    Telefon:
    OP 9

    MINA ENHETER

    Telefon:
    OP 9
    ROM:
    stock med root
    Info:
    Launcher: Nova
    Det spelar ingen roll om du kör in clockwork recovery till en början, den och 4ext är kompatibla och du kan byta senare om du vill.

    Fördelen med 4ext touch är att man får touch-kontroller i recovery, annars behöver man joxa med volymknapparna för att gå genom menyerna och sen powerknappen för att bekräfta val. 4ext finns i market och jag är lite osäker på vilken del som är gratis och vilken del som är köpapp, jag köpte den direkt när jag provat den eftersom jag gillar den skarpt. Det viktiga nu i början är att du får in någon form av recovery, det spelar alltså mindre roll just nu vilken, du kan alltså använda den som är guiden för ttillfället. Det finns fö en gammal tråd här ang 4ext touch https://swedroid.se/forum/showthread.php?t=64313

    När du ska köra sdk-kommandon, som när du ska fixa superCID så ska luren vara i laddningsläge, alltså inte som diskenhet.
     
  2. Orfeous

    Orfeous Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    6 mars 2010
    Inlägg:
    223
    Mottagna gillanden:
    28

    MINA ENHETER

    Drivrutinerna ingår nog i HTC sync paketet om jag inte minns fel