Fråga: Ics till Galaxy Note

Discussion in 'Galaxy Note - Allmänt' started by Prelow, Jan 9, 2012.

  1. Cupcakes

    Cupcakes Mobilberoende Staff Member

    Joined:
    Jan 14, 2011
    Messages:
    15 746
    Likes Received:
    8 569
    Operatör:
    Tre, Telia, Telenor
    Telefon:
    iPhone 15 Pro Max

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Tre, Telia, Telenor
    Telefon:
    iPhone 15 Pro Max
    Troligtvis så kommer TouchWiz inte vara så förändrat, men det jag syftar på när jag säger att den kanske är ändrat är hur tex menyn med widgetarna ser ut. Om de bygger vidare på samma sätt som i vanilla ICS.

    Jag tror ingenting, jag spekulerar bara. Ni kan mycket väl ha rätt i det ni säger. Det återstår att se. Självklart kommer TouchWiz finnas kvar, men frågan jag kommer låta vara obesvarad tills något läck från Samsung är om TouchWiz kommer se EXAKT lika dant ut med ICS eller med vissa små justeringnar.
     
  2. jlarsson1978

    jlarsson1978 Youth Droid Medlem

    Joined:
    Nov 21, 2010
    Messages:
    172
    Likes Received:
    15

    MINA ENHETER

    Det man hoppas på är ju också det perfekta flytet i gränssnittet, men det känns som att Android har svårt att prestera fullt ut där.
     
  3. zeg

    zeg Youth Droid Medlem

    Joined:
    Jun 29, 2010
    Messages:
    177
    Likes Received:
    18
    Operatör:
    Comviq
    Telefon:
    Pixel 9 Pro XL

    MINA ENHETER

    Operatör:
    Comviq
    Telefon:
    Pixel 9 Pro XL
    Som några är inne på så kan man med all säkerhet säga att TW blir kvar fullt ut och ser väldigt likt ut. Finns ännu inga ICS firmwares från Samsung till Noten men det har läckt en hel del till S2:an.
    Antar att dom går samma väg på Noten som på S2:an och där är gränssnittet sig väldigt likt med knappt märkbara skillnader i utseendet. Flytet är bättre, men S2:an flyter på utan problem med GB också.
    Noten märks det större skillnad på vilket lider lite av mängden pixlar antar jag. Finns en tidig CM9 build till Noten som jag testat och det flyter på riktigt fint på den och för mig fungerat stabilt och bra förutom vissa funktioner som inte fungerar som dom ska.

    Som några nämnt får inte tillverkare skriva över orginal temat i ICS så det finns där under TW skalet och borde vara enklare för utvecklare att fixa bort TW om man vill det.

    Men som sagt. TW kommer med all säkerhet vara med lika mycket i ICS som den är i GB på Noten.
     
    Last edited: Jan 12, 2012
    snowsnake likes this.
  4. Facit

    Facit Bannlyst Bannlyst

    Joined:
    Nov 25, 2011
    Messages:
    1 913
    Likes Received:
    238

    MINA ENHETER

    Ha ha... Ni förstår nog vad jag menar, trots er respektingivande ålder. ;)
     
  5. enmil

    enmil Kid Droid Medlem

    Joined:
    Apr 21, 2010
    Messages:
    97
    Likes Received:
    4

    MINA ENHETER

    Hoppas hårdvaruaccelerationen fixar till flytet :)