Kan tyvärr inte rekommendera någon av dom än. Jag har provat två olika, AOKP samt CM9. Båda romarna slutar fungera efter ett par timmars användning. Fram tills dess så funkar väl allt smidigt men efter ett par timmar så kommer appar att börja hänga sig samt boota om plattan. Nu var det iofs 2 veckor sedan jag prövade ICS-romarna men jag hade kört på overcomb 3.2 fram tills att Samsung släpper loss sin version. Kameran funkar inte heller än vilket är en liten dealbreaker för mig.
Tack för svar ismaskin. Synd att man inte fått ICS att flyta bättre än så ännu. Jag antar att overcomb 3.2 funkar bra, och snabbare än original, eftersom du fortfarande kör på den då?
Jag har kört AOKP sedan December förra året och det funkar fullständigt felfritt, mycket mindre laggigt än 3.2 Overcome och med sjukt bra stand-by-tid. Över natten tappar man kanske 2% batteri.
Skumt att det funkar för vissa men inte för andra? Eller kan det vara användarfel? Jag får väl prova mig fram, har lurat lite på AOKP på youtube och den verkade nice. Ska testa, man kan ju alltid återgå till stock om det inte funkar som man vill. Tack för kommentarerna.
inne på samsungs sida samt på prisjakt finns nu en tab 10.1, kanske gammalt för er men nytt för mig... Iallafall, ungeför samma specar men den nya har ics, vilket jag tror innebär att vi inte får en officiell version till oss. Jag rootade för ett tag sedan och fungerar riktigt bra sånär som kameran.. Skickat från min GT-P7500 via Tapatalk 2
Jag kör också AOKP och har gjort det sen ett par veckor innan jag skapade tråden om romen här i forumet, och jag inte heller några som helst problem (förutom kameran givetvis). Jag fick lite konstiga FC, nu senast jag flashade en uppdatering, men efter ett extra besök i recoveryn med lite wipe som följd, så flyter det på som smör igen. Nu gör inte jag så avancerade grejer med min platta, utan jag surfar mest och kanske spelar något enklare spel nån gång då och då. Jag tycker absolut att du skall prova AOKP iaf, jag kan inte tänka mig att köra något annat. Inte ens om Samsung släpper en original ICS. // Jocke Skickat från min GT-I9100 via Tapatalk 2
Det hade de inte vågat. Det är ju i princip ett måste för tillverkarna att uppdatera det som är upp till 12 månader gammalt och 10.1 hade ju funnits i ett år en gång när ICS kom.
Nu har 10.1 2 kommit och den enda skillnaden jag ser är det är ics på den senare, vilket jag tror gör att det inte blir någon uppdatering till oss... Skickat från min HTC One X via Tapatalk 2
Samsung själva har gått ut med att Galaxy tab 10.1 kommer få ICS så vi kommer få det. Det tar bara en stund för vi är ganska nedprioriterade pga av nyare enheter som ska ha först.
Jag kör AOKP och för mig är det en helt annan platta! Klart att jag önskade att kameran skulle fungera men i jämförelse med vad jag får istället är det inget svårt val... Men jag tror i och för sig att de måste släppa ICS snart..
Det flyter på som bara den. Men för att förtydliga det lite, det är efter ett par timmars användning jag får strul med FCs och reboots. Dvs det kan ta någon dag innan den gör det om jag använder den väldigt lite. Men börjar jag sitta med den ett längre tag så kommer den snabbt börja med FCs och sedan boota om. Wipe hjälper inte mer än en reboot, samma problem uppstår efter lika lång tids aktivt användande. Den idlar väldigt bra med lite batteriförbrukning osv. Det är när jag har använt den ett par timmar den börjar strula. Play, webbrowsern och youtube bla är de appar som strular ihop snabbast.
Samsung gick ju ut för ett bra tag sedan att de hade stora problem med minneshanteringen i ICS så kanske det som gör att det tar tid. Samt att de fokuserar på SGS2, Note osv. först.
Kan mycket väl vara så, ser man på andra tillverkare (Sony) så uppgraderar de 2011 års produkter först. Så här sitter man med en ett år gammal platta å en ny telefon och väntar på ICS till båda. Hur man än gör blir man rövknullad Skickat från min LT26i via Tapatalk 2
Är det helt hundra den är släppt ännu? Står inget om det på xda ännu.. Skickat från min HTC One X via Tapatalk 2
Nu har jag Installerat ICS (AOKP) och använt ett dygm. Första reflektionerna är ju såklart att det inte går att jämföra mot stock 3.2 vad gäller hastighet. Mycket bra flyt i rommen. Däremot kan jag inte skriva under batteritiden. Den låg i standby i 5h igår kväll, under den tiden sögs 10% ur batteriet. Då jag skulle kolla film (xVid) så hackade det lite grann i diceplayern som fungerade felfritt i stock. Därefter skulle jag kolla ett program på svtplay (via vankiga hemsidan) och där hackade det rejält. Jag måste skruva ner kvaliteten till sämst för att kunna kolla. Provade med Opera då chrome inte stöder flash. Känner någon igen problem med video, och hur har ni löst det? Nu klagar jag inte, utan konstaterar bara att allt såklart inte är bättre med ICS. Nu har jag haft igång tabben ca 4h efter fulladning och har 53% procent kvar. Kör inga andra widgets än gmail. Använder wifi. Bara mina reflektioner, är det nån som löst problemet med videos, skriv gärna. Andreas
Jag har läst det någon stans att de har börjat rulla ut det nu i maj eller så. ska se om jag kan hitta var det stod igen. EDIT: Hadde fel att det släppts änu men det är påväg enligt två sidor: http://www.androidauthority.com/canada-samsung-galaxy-ice-cream-sandwich-update-80873/ och http://www.galaxytabs.com/2012/05/tmobile-galaxy-tabs-ics/ (detta gäller dock USA).
Inget nytt med dina länkar, det du syftar på har ju varit känt en längre tid. dvs att dim SKA släppa ICS, men inget datum. Den har man hört förr som sagt. Precis som att Samsung skrev att ICS kommer under Q1 till galaxy tab 10.1 men snart är Q2 förbi...