OBS: Ursäkta om detta inlägg som följer här under kan väcka anstöt hos folk men jag menar inget dumt och jag menar inte att förarga eller liknande utan endast att få personen i fråga att förstå varför bland andra jag bland många andra Xperia Play-ägare känner mig upprörd över Sonys förfarande i detta ärendet.
Du bör nog tänka två gånger innan du uttalar dig om något sådant som du nämner ovan.
Och ursäkta om detta räknas som påhopp enligt svensk lagstiftning men detta som jag citerar ovan räknas som en spydighet enligt min mening, och ni moderatorer får mer än gärna ha överseende med det i detta fallet då jag inte menar något dumt, jag vill enbart reda ut varför jag som konsument i detta fallet känner mig snuvad på pengar.
Och jag undrar bara, MSIOCGenie, hur glad skulle du själv ha varit om du köpt en kulglass med en kula, och sen skulle företaget du köpt den av lova dig en andra kula blint inom en snar framtid, och du tänker: men det låter ju bra, jag kör på den glassen istället för att köpa en glass med två kulor från början.
Och dagen går, du ser hur glassen smälter samtidigt som du känner glassens mersmak, och du fortsätter att slicka på glassen för att njuta så länge glassen finns, för att sedan vänta tills glassmakaren kommer med ytterligare en glasskula åt dig, men istället för att komma med glasskulan så kommer han och säger att det går inte att ge dig en till glasskula för den ryms inte i struten som du har fått.
Skulle du inte ha blivit besviken då?
Då den där försäljaren blint lovade dig den där andra glasskulan?
Jag blev i varje fall besviken, gladligen så finns det en annan vagn för mig och alla andra besvikna glassköpare som blivit lovade en till kula strax över gatan, och den vagnen innehåller utvecklare, och där utvecklar de anpassningsbara glasskulor, och dit kan alla gå oavsett om de har pengar eller bara vill åtnjuta den sista sötman i glassen som finns kvar innan glassen är helt uppäten som man håller i sin hand.
Och för att besvara din fråga: Nej, jag är inte dummare än att jag är naiv nog att lita på ett företag som lurat mig på pengar förut, och som har tagit bort funktioner över tid som till och med står med på kartongen att de ska finnas med (har Playstation 3 i åtanke), och sedan nu så har de lovat oss ICS, vilket vi inte får.
Och ska vi följa svensk lag till punkt och pricka så är det falsk marknadsföring för att dra det grovt, för de har inte tydligt poängterat ut att alla enheter i fråga förutom Xperia Play inte kommer att få ICS, utan istället har de gått ut och meddelat att hela Xperia-serien från 2011 ska få ICS, och jag struntar i om spelfunktionen fungerar eller inte ärligt skrivet, då det är spelutvecklarna som ska anpassa deras spel efter ICS och göra dem ICS-kompatibla, och inte Sony som ska göra alla spel spelbara på ICS åt spelutvecklarna, för de säger sig självt med sunt förnuft att det är lättare att anpassa spel efter ett operativsystem och inte ett operativsystem efter alla spelen i fråga (t ex så går inte alla spel från tidigt 90-tal att spela på dagens datorer då alla inte har DirectX 11-kompatibilitet t ex).
Och det är just detta som jag finner så himla tråkigt, att de går ut och lovar något för att förmodligen få upp försäljningssiffrorna, och för att sedan inte kunna fullborda deras löfte, utan istället säga att nej, tyvärr, vi har försökt allt men alla spel vill inte fungera med vår spelkontroll.
Och även om alla inte stödjer den nu så får de väl fortsätta på samma glasskula ändå enligt mig och leverera den glasskulan i a f, även om den inte är perfekt rund i formen, och låta spelutvecklarna göra som de gjorde innan, nämligen att Xperia Play-optimera deras spel, för inte var det Sonys förtjänst att GTA 3 blev Xperia Play-optimerat t ex, de var Rockstar och deras portnings-företag som de använde sig av för att få det att fungera.
sen att det kommer att upplevas segt, laggigt och så på ICS, tja, något annat har jag inte räknat med till en början, men över tid så kommer det nog att flyta på, men jag håller mig i varje fall till den där glassvagnen med utvecklare och sneglar inte ens åt glassförsäljaren över gatan längre, då jag vet att säger han att jag får en till glasskula efter ett tag så vet jag att den historian har jag hört förut.
och om du inte förstod mitt budskap som jag ville förmedla mellan raderna när jag skrev så vill jag bara förtydliga att det inte bara är själva ICS som jag vill åt, utan även det att ett företag lovat något för att sen inte fullborda sitt löfte, det fungerar inte i längden om man vill ses som en respektabel aktör på marknaden, och det är det som jag stör mig på allra mest, hur de bara kan låta ett löfte falla mellan stolarna, och visst, de var en fin gest av dem att försöka, det tycker jag utan tvekan, och att lägga ner tid, pengar och energi på det som ett företag för en enhet som inte längre säljs i samma utsträckning som den gjorde vid lansering.
Men just att de lovar och sen sviker en trogen Playstation-fantast återigen är inte acceptabelt, och det gör endast att det inte känns så bekvämt för mig att välja dem återigen, då jag skulle ha blivit betydligt gladare om de hade poängterat att samtliga enheter från 2011as Xperia-serie förutom Xperia Play kommer att få ICS, och sen valt att göra ett uttalande senare istället ifall ICS även skulle komma till Xperia Play då de hade visat att allting hade flutit på, då hade jag snarare reagerat: åh, wow, ICS måste jag testa, även om de samtidigt varnat för att den kommer att flyta som sirap, och framförallt i deras spel och att många spel inte skulle fungera i skrivande stund eller dylikt.
Och det hade gjort mig som konsument betydligt gladare, men å andra sidan skulle de inte kunnat ha sålt deras enheter till de dyra priserna om de inte hade lovat ICS enligt vad jag tror, då de fick sänka priserna till 1 995 kronor på många ställen, och då sålde de däremot i större volymer till skillnad från innan vad jag fått förklarat för mig.
Och ett förtydligande:
Det är Aldrig barnsligt att berätta om sina åsikter kring något eller att förmedla sina känslor, för inte tänker jag sitta som en annan marionettdocka och låta Sony, före detta Sony Ericsson, t ex, dra i mina trådar åt mig och bara vara tyst, jag, precis som du, har precis samma värdighet, samma uttrycksmöjligheter som vem annars som helst att uttrycka oss i den mån som det är acceptabelt (våld t ex är något som hör till det oacceptabla för att göra ett tydligt exempel
) Och jag menar ingenting dumt i ovan nämnda text utan jag vill bara välmening trots att jag kan låta som en strikt, tråkig Svensson (om man nu vill kalla det det) och bara få dela med mig av varför jag känner att Sony satt den kista spiken i kistan i min mening och säkerligen i många andras mening också då jag läst många upprörda kommentarer på XDA-forumet bland annat
Last edited: May 28, 2012