Om det kom iom den senaste betan, så löser det sig förhoppningsvis inom kort. Annars kan det vara något med simkortet
Då har det att göra med 4G och din telefon/mjukvaran. Detta då 24007 är Tele2s 4G-nät. Eftersom det försvinner och står Tele2 när du ringer, så är det något med 4G-nätet då den kopplar ner till 2G eller 3G under samtal Om du är i ett område utan LTE 1800 kommer det därmed att stå Tele2 istället Sent from my iPad using Tapatalk HD
Kanske förklarar saken jag använder aldrig 4G. Det har inte funkat förut på min 5'a med Tele2. Fungerar dock bra på BlackBerry Z10 med Tele2 då den har bättre stöd för våra 4G nät. Vet inte om iPhone'en funkar nu heller inte provat på ett litet tag. Hur som är det inget jag kommer använda mig av.
4G för iPhone 5 fungera endast med Telenor och Tele2 i de centralaste delarna av Stockholm, Göteborg och Malmö. Så befinner du dig inte på något av de ställena, kommer det inte att fungera
Ah OK tack för förtydligandet. Jag sitter i Örebro så då fungerar det inte här nej. Men som sagt med BlackBerry Z10 fungerar 4G bra här i alla fall vilket verkar skumt i så fall?
Olika frekvenser. I Örebro finns det 2600 och 900MHz. iPhone 5 har stöd för 1800MHz (och andra frekvenser som inte används i Sverige). De 4G frekvenser som finns idag: 800MHz används för att ge stor yttäckning (3, Telia och på vissa ställen Tele2 samt Telenor) 900MHz används för att ge stor yttäckning (Tele2 och Telenor) 1800MHz används som en kompletterande frekvens i större städer för att kunna ge högre kapacitet (Tele2 och Telenor. Telia kommer börja bygga på denna frekvens inom kort) 2600MHz (TDD) används i städer för att kunna ge hög kapacitet och hastighet. Begränsad räckvidd (3) 2600MHz (FDD) används i städer för att kunna ge hög hastighet och kapacitet. Begränsa räckvidd (3, Telia, Telenor och Tele2)
Tror ni vi i Sverige får IOS 7 imorgon ? Vet inte hur det fungerar hos Apple, kanske går det ut över hela världen på en gång ? Skickat från Tapatalk 2
Jag minns inte, men känslan är att vi brukar få direkt Är riktigt sugen att se vad som blir av min mini